W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Czytanie Czechowicza
Data rozpoczęcia 2016-03-15
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Sala Czarna, Brama Grodzka, ul. Grodzka 21
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie

Już od szesnastu lat, zawsze 15 marca o godzinie 17:00, w Bramie Grodzkiej odbywają się „Urodziny Józefa Czechowicza”. 
Urodzony tego dnia, w 1903 roku poeta, swoje życie związał z rodzinnym miastem. Lublinowi poświęcił jeden ze swoich najpiękniejszych utworów - „Poemat o Mieście Lublinie”. Scenariusz urodzin stworzony wspólnie z prof. Władysławem Panasem od lat jest niezmienny. Do czytania „Poematu” zapraszane są wyjątkowe osoby związane z naszym miastem.
W tym roku spojrzymy na Lublin nie tylko „oczami” Józefa Czechowicza, ale też osób, które zmagają się z niepełnosprawnością lub trudną sytuacją życiową. Nasze zaproszenie do czytania przyjęli m.in: Maciej Białek – pierwowzór głównego bohatera filmu Carte Blanche; podopieczny Krajowego Towarzystwa Autyzmu, osadzony z Aresztu Śledczego w Lublinie, podopieczni Stowarzyszenia Niesienia Pomocy Chorym „Misericordia”. „Poemat” przeczytają też chóralnie wszyscy uczestnicy Urodzin.

Uczestnicy otrzymają także ręcznie wykonany i numerowany poemat oraz okazjonalny ekslibris autorstwa pracowników Izby Drukarstwa Domu Słów - Roberta Sawy, Sylwii Woźniak, Alicji Magiery. 

Zaproszeni goście:
Maciej Białek - nauczyciel historii w VIII Liceum Ogólnokształcącym im. Zofii Nałkowskiej w Lublinie, jego biografia była inspiracją do powstania filmu “Carte Blanche”. 
Łukasz Kwasek - student pracy socjalnej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim o specjalności street working, osadzony w Areszcie Śledczym w Lublinie. 
Małgorzata i Ula Szestopałko - mama dwóch córek: Justyny i Urszuli, która urodziła się z zespołem wad genetycznych Corneli de Lange Sydrom. Prezes stowarzyszenia na rzecz osób potrzebujących wsparcia “IUVO”. Ula jest uczestniczką Dziennego Ośrodka Adaptacyjnego dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną.
Piotr Sągolewski - uczestnik zajęć w ramach klubu dla młodzieży i dorosłych lubelskiego oddziału Krajowego Towarzystwa Autyzmu.
Natalia Hagemeier i Darek Tomczyk - uczestnicy pracowni rękodzieła artystycznego prowadzonej w ramach warsztatów terapii zajęciowej Stowarzyszenia “Miscericordia”. 
Kamil Misztal - założyciel Fundacji “Krok do Marzeń”, uprawia amp futbol - piłkę nożną dla osób po amputacji.