W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Czytanie performatywne - „W imię ojca i syna” Szymona Bogacza

Data rozpoczęcia 2013-02-26
Godzina rozpoczęcia 19:00
Kategoria Spektakl

reżyseria: Daniel Adamczyk
czytają: Gabriela Jaskuła (Teatr im. H. Ch. Andersena), Justyna Kazek, Ludwika Mroczkowska, Michał Zgiet (Kompania „Teatr”), Jan Żórawski.
Po czytaniu odbędzie się spotkanie z autorem sztuki Szymonem Bogaczem i realizatorami.

Jak twierdzi autor sztuki, Szymon Bogacz, z rodzicami możemy dogadać się po alkoholu albo po śmierci. Dramat Bogacza przedstawia rozmowy syna z nieżyjącym rodzicem. Śmierć staje się narodzinami nowej relacji – wyimaginowanej, ułomnej, pięknej. Sztuka Szymona Bogacza była nominowana do Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej w 2009 r.

czytelnia_dramatu(…)
OJCIEC
Albo jak się kochałeś…
JA
To chyba przesada! Kiedy mnie…?!
OJCIEC
To wynik logicznego myślenia, a nie podglądanie. Na pewno się tak
kochaliście, prawda?
JA
Przestańcie!
ŻONA
Tak. Nie raz. Jest świetny w tej pozycji łonowej. (…)
/Fragment sztuki/

Szymon Bogacz - studiował na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, był muzykiem orkiestrowym, grał na trąbce w takich orkiestrach jak Sinfonia Varsovia, Filharmonia Narodowa, Polska Orkiestra Radiowa w Warszawie. W teatrze debiutował dramatem Stosunki damsko-męskie (Teatr Zakład Krawiecki we Wrocławiu, 2006). Sztuka W imię Ojca i Syna znalazła się w finale ogólnopolskiego konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną 2009 . Allegro moderato to kolejna sztuka Bogacza, która została zakwalifikowana do półfinału Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej (pod pierwotnym tytułem Marta). Jej prapremiera miała miejsce na deskach Teatru na Woli w Warszawie (Scena Przodownik, 2011), a także znalazła się w finale 18. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (sam tekst). W 2012 roku w Teatrze Rampa w Warszawie wystawiono jego sztukę Być jak Frank Sinatra (...)

Projekt realizowany we współpracy Teatru Centralnego i ACK UMCS „Chatka Żaka”
Wstęp wolny.

Najważniejsze wydarzenia cykliczne