W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Druga edycja Szkoły Letniej „Memory - Place - Presence” - otwarcie

Druga edycja Szkoły Letniej „Memory - Place - Presence” - otwarcie
Data rozpoczęcia 2016-06-25
Godzina rozpoczęcia 09:00
Miejsce Sala Czarna, Brama Grodzka, ul. Grodzka 21, Lublin
Organizator Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN
Udział Bezpłatny
Kategoria Wydarzenie

Przyjadą do Lublina z USA, Niemiec, Izraela, Ukrainy, Włoch, Wielkiej Brytanii, Węgier i Belgii. Razem z polskimi uczestnikami (z Wrocławia, Katowic, Warszawy i Lublina) będą się uczyć o żydowskim dziedzictwie kulturowym Lublina i Lubelszczyzny, oraz o pracy nad jego upamiętnieniem. W tym, międzynarodowym gronie będą poznawać wielokulturową historię naszego regionu.

Szkoła Letnia „Memory - Place - Presence”
Druga edycja Szkoły Letniej Memory – Place – Presence to tygodniowe seminarium edukacyjne poświęcone żydowskiemu dziedzictwu kulturowemu Lublina i Lubelszczyzny oraz działaniom związanym z pamięcią. Celem programu jest promocja wielokulturowej historii regionu. Jego odbiorcy to międzynarodowe grono studentów, nauczycieli akademickich, edukatorów nieformalnych, pracowników muzeów, a także rozsianych po świecie potomków emigrantów z Lubelszczyzny, zainteresowanych odkrywaniem rodzinnych korzeni. Jest to pierwsza tego rodzaju inicjatywa we wschodniej Polsce.

Partnerami programu są Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie, Stowarzyszenie Panorama Kultur oraz Fundacja Taubego, która już po raz drugi przyznała Ośrodkowi grant na realizację Szkoły Letniej.

Tegoroczna edycja Szkoły Letniej skupia się całkowicie na lokalnym dziedzictwie Lublina i Lubelszczyzny. Szczególny akcent położony jest na zagadnienia związane z historią i dziedzictwem sztetli. Prócz zajęć realizowanych w Lublinie, przy współpracy specjalistów z UMCS i Państwowego Muzeum na Majdanku (wykłady, zajęcia warsztatowe, interaktywne spacery edukacyjne po Lublinie, spotkania ze Świadkami Historii), program obejmuje trzydniowy objazd po regionie (Kazimierz, Kurów, Izbica, Szczebrzeszyn, Bełżec, Biłgoraj, Zamość) z prof. Yohananem Petrovsky'm-Shternem, autorem książki „Sztetl. Rozkwit i upadek żydowskich miasteczek na Kresach Wschodnich”.

W seminarium weźmie udział trzynaścioro uczestników z Polski i zagranicy (USA, Niemcy, Izrael, Ukraina, Włochy, Wielka Brytania). Mamy nadzieję, że obecność Polaków w grupie wzmocni interkulturowy wymiar seminarium.

Poprzednia edycja
Najlepszymi ambasadorami naszego programu są uczestnicy zeszłorocznej edycji – uznali oni udział w Szkole Letniej za jedno z ważniejszych doświadczeń w ich rozwoju zawodowym i osobistym. Liczymy, że staną się oni w swoich środowiskach liderami opinii, przyczyniając się tym samym do promocji Lubelszczyzny.

Oto wypowiedzi kilkorga z nich:

Stwierdzenie, że program Memory – Place – Presence zmienił moje życie to mocne niedopowiedzenie. Dziwne jest rozważanie Szkoły Letniej w takich kategoriach, zważywszy na powagę i tragiczną wymowę omawianych przez nas tematów – ale być może jest to kwestia magicznego wymiaru waszego projektu. Udało wam się zamienić obcowanie z bolesnymi zagadnieniami w doświadczenie pozytywne i inspirujące. (Regan Treewater)
 

Przyjechałem do Lublina bez wielkiego pojęcia o znaczeniu obecności Żydów w tym regionie. Program Szkoły Letniej organizowanej przez Bramę Grodzką był niezwykle rzetelnie opracowany, wnikliwy, wymagający. Wróciłem do domu z poczuciem wielkiego szacunku dla znaczenia wielowiekowej historii i kultury Żydów Lubelszczyzny. Z całym przekonaniem mogę powiedzieć, że było to jedno z najbardziej wzbogacających mnie doświadczeń – zarówno osobiście jak i naukowo – i jestem bardzo wdzięczny organizatorom i uczestnikom Szkoły. (Derek Dorn)

 

Program Memory – Place – Presence 2015, stworzony przez Ośrodek „Brama Grodzka”, wywarł na mnie największe wrażenie ze wszystkich Szkół Letnich, w których uczestniczyłam. (Stephanie Weissman)

W pierwszej edycji Szkoły Letniej Memory – Place – Presence wzięło udział piętnaścioro uczestników z jedenastu krajów (Austria, Boliwia, Kanada, Finlandia, Francja, Izrael, Niemcy, Polska, USA, Węgry, Włochy). W ich opinii zajęcia proponowane w ramach seminarium dostarczyły im wiedzy merytorycznej, pozwoliły także na głębsze rozumienie polskiej rzeczywistości. Udział w programie był dla nich ważnym doświadczeniem osobistym.

Szkoła Letnia Memory – Place – Presence jest realizowana we współpracy z gronem uznanych specjalistów z Polski i USA. Elementami programu są wykłady, zajęcia warsztatowe, dyskusje panelowe, interaktywne spacery edukacyjne po Lublinie, spotkania ze Świadkami Historii oraz podróż studyjna po Lubelszczyźnie. 

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej