W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Dyskusyjny Klub Filmowy "16": "Generał"; "Holy Motors"

Dyskusyjny Klub Filmowy "16": "Generał"; "Holy Motors"
Data rozpoczęcia 2013-03-16
Godzina rozpoczęcia 16:00
Kategoria Film

Dyskusyjny Klub Filmowy "16" zaprasza na filmy: "Generał"; "Holy Motors"

Generał USA 1927 reżyseria: Buster KEATON, Clyde BRUCKMAN, obsada: Buster Keaton, Marion Mack, Glen Cavender, Jim Farley (107’)
Film uważany za najlepszą niemą komedię wszechczasów. Młody maszynista Johny Gray (Buster Keaton) zostaje odrzucony przez armię Konfederatów. Ma służyć krajowi od zaplecza prowadząc lokomotywę nazywaną „Generałem”. Żeby tego było mało, jego ukochana Matty oskarża go tchórzostwo. Pewnego dnia, lokomotywa zostaje porwana przez wroga. Johny rzuca się
w szaleńczy pościg.

Holy Motors Francja, 2012 reżyseria: Leos CARAX, obsada.: Denis Lavant, Edith Scob, Eva Mendes, Kylie Minogue, Michel Piccoli (110’)
Najbardziej ekstrawagancki film ostatniego festiwalu w Cannes. Groteskowy, miejscami obsceniczny, pełen dynamiki. Balansuje na granicy dyscypliny i kompletnej nieprzewidywalności, pomiędzy horrorem a melodramatem, rodzinną psychodramą a komedią. Jego bohater, Monsieur Oscar od świtu do zmierzchu wciela się w nie swoje role: jest przemysłowcem, zabójcą, żebrakiem, potworem, członkiem rodziny. Stacza erotyczną walkę w wirtualnym świecie gwiezdnych wojen, uprowadza Evę Mendes, romansuje na dachu wieżowca z Kylie Minogue i do ostatniej minuty nie pozwala nikomu wyznaczyć granicy, dzielącej fikcję od rzeczywistości.
Monsieur Oscar krąży po Paryżu, wykonując "zlecenia", pojawia się ciągle w nowych miejscach. Raz burzy bieg rzeczy, innym razem sprawia, że wydarzenia toczą się przewidywalnym torem. Towarzyszy mu Céline, kierująca jego limuzyną dyskretna blondynka, która pilnuje, by zadania zostały zrealizowane w określonym kontraktem czasie. Oscar i Céline tworzą parę spiskowców, poruszających się wewnątrz filmowego mechanizmu, napędzanego intertekstualną grą. Film Caraxa wypełniają cytaty - począwszy od niemego serialu Feuillada Fantomas, przez „Powiększenie” Michelangelo Antonioniego i twórczość Georgesa Franju, do animowanych „Aut” Pixara. Od wędrówki Leopolda Blooma w „Ulissesie” Jamesa Joyce'a do „Portretu damy” Henry'ego Jamesa.

Wstęp na karnety stałe, promocyjne oraz weekendowe w cenie 22,00 zł

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej