W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Festiwal legend i podań ludowych Lubelszczyzny „Zaczarowany Lublin”

Festiwal legend i podań ludowych Lubelszczyzny „Zaczarowany Lublin”
Data rozpoczęcia 2011-06-08
Godzina rozpoczęcia 09:00
Miejsce Brama Krakowska, Plac Łokietka 3
Kategoria Festiwal

Festiwal odbędzie się w przestrzeni Starego Miasta: na Placu po Farze (związanym z legendą o Śnie Leszka Czarnego) i na Rynku wokół budynku dawnego Trybunału Koronnego (związanego z legendą o Czarciej Łapie). Te dwie najbardziej popularne legendy oraz związane z nimi miejsca łączy podziemne przejście, czyli Lubelska Trasa Podziemna, w której wysłuchać będzie można - m.in. z adaptera legend - podań ludowych Lubelszczyzny.

W programie Festiwalu:
Korowód z zespołem perkusyjnym Sambasim:
- „Zaczarowany Lublin. Festiwal legend i podań ludowych Lubelszczyzny.” zostanie otwarty korowodem dzieci i młodzieży, przebranych za ulubione postacie z legend i podań ludowych Lubelszczyzny. Dla najciekawiej przebranych uczestników korowodu czekają nagrody m.in. tajemniczy fotograf, który utrwali fotografią na szkle nagrodzone przebrania. Korowód będzie miał oprawę muzyczną w wykonaniu zespołu perkusyjnego Sambasim. Wyruszy on spod Bramy Krakowskiej i przejdzie ulicą Grodzką do Placu po Farze. Następnie ul. Archidiakońską i ul. Złotą skieruje się na Rynek Starego Miasta i zatrzyma pod budynkiem dawnego Trybunału Koronnego.
Ogłoszenie wyników konkursu plastycznego
- Po korowodzie przed Trybunałem Koronnym zostaną ogłoszone wyniki konkursu na najciekawszy film animowany/filmową animację/kolaż filmowy nt. legendy/podania ludowego z Lubelszczyzny i nastąpi wręczenie nagród. Nagrodą dodatkową będzie publiczna prezentacja wyróżnionych prac w Laterna Magica w Lubelskiej Trasie Podziemnej podczas trwania Festiwalu.
Spotkanie z Czesławem Majem - poetą, pisarzem, twórcą ludowym, znawcą i miłośnikiem Motycza i gminy Konopnica.
Po wręczeniu nagród laureatom konkursu plastycznego dzieci i młodzież wysłuchają legend i podań ludowych opowiedzianych przez twórcę ludowego p. Czesława Maja.
Przegląd młodych opowiadaczy i konkurs teatralny
Równolegle do działań mających miejsce w podziemnym korytarzu na Rynku Starego Miasta odbędzie się przed budynkiem dawnego Trybunału Koronnego przegląd opowieści - legend i podań Lubelszczyzny przygotowanych przez grupy dzieci i młodzieży, które ćwiczyły sztukę opowieści pod kierunkiem profesjonalnych opowiadaczy:
Michała Malinowskiego (dyrektora Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści) - wraz z dziećmi ze Szkoły Podstawowej nr 30 przygotowują legendę o Esterze.
Jarka Kaczmarka - z grupą cyrkową ze SP nr 29 i z dziećmi z Pierwszej Społecznej Szkoły Podstawowej oraz ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Lublinie przygotowuje legendę cyrkową na podstawie legendy o nieszczęsnej Rusałce.
Marka Kasprzyka jednego z najbarwniejszych lubelskich przewodników regionalnych. Wraz z młodzieżą z Gimnazjum nr 9 w Lublinie przygotowuje legendy żydowskie.
Daniela Adamczyka - koordynatora sceny teatralnej ACK UMCS "Chatka Żaka", pomysłodawcy teatru studenckiego oraz czytelni dramatu, który prowadzi warsztaty z dziećmi ze Szkoły Podstawowej nr 24 w Lublinie pracując nad legendą o kamieniu nieszczęścia.
W trakcie przeglądu zaprezentowane zostaną także zgłoszone do konkursu teatralizowane opowieści.
Gra miejska
Na błoniach pod Zamkiem o godz. 11.00 rozpocznie się dla 5 dziecięcych drużyn gra miejska związana z lubelskimi legendami.
Akcja plastyczna na Placu po Farze
Na Placu po Farze będzie można wziąć udział w warsztatach rzeźbiarskich (glina plastyczna) inspirowanych legendami lubelskimi (legenda o czarciej łapie, podanie o wieszczym śnie Leszka Czarnego) i hiszpańską bajką Półkurek. Równocześnie będzie można stworzyć kompozycje plastyczne inspirowane ludowymi wycinankami Lubelszczyzny.
Gry i zabawy ludyczne na rynku i Placu po Farze
Na wszystkich uczestników Festiwalu czekają członkowie Studenckiego Klubu Fantastyki i Gier Fabularnych „Grimuar”, którzy animować będą na Starym mieście gry i zabawy ludyczne.

Więcej informacji na stronie www.zaczarowanylublin.teatrnn.pl

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej