W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Film „Grzesiuk, chłopak z ferajny” i afterparty

Film „Grzesiuk, chłopak z ferajny” i afterparty
Data rozpoczęcia 2011-02-04
Godzina rozpoczęcia 20:00
Miejsce Przestrzeń Działań Twórczych "Tektura", ul. Wieniawska 15a
Kategoria Film

Grzesiuk, chłopak z ferajny
reż. M. Szlachtycz
Polska 2005, 55 min.
Filmowy portret zmarłego w 1963 r. Stanisława Grzesiuka – legendy Warszawy, pisarza i barda Czerniakowa, piewcy stołecznego folkloru, autora trzech autobiograficznych książek: „Pięć lat kacetu”, „Boso, ale w ostrogach” i wydanej pośmiertnie „Na marginesie życia”.
Grzesiuk śpiewał głównie na ulicach Warszawy, grając na bandżoli, ale znany był w całej Polsce. Płyty z jego piosenkami, w nowych aranżacjach, ukazują się do dzisiaj (utwory te znalazły się m.in. w repertuarze grupy Szwagierkolaska).

W filmie poświęconym Grzesiukowi dziennikarz „Gazety Stołecznej” Alex Kłoś pełni rolę narratora. W wędrówce śladami barda towarzyszy mu zaprzyjaźniony muzyk warszawski, Sylwester Kozera, śpiewający bandżolinista, szef Kapeli Czerniakowskiej. Przed kamerą przewijają się zespoły grające piosenki charakterystyczne dla warszawskiego folkloru, postaci ze świata kultury, członkowie rodziny Stanisława Grzesiuka i jego znajomi. W archiwalnych nagraniach pojawia się również sam bohater. Mówią o nim m.in.: Stanisław Wielanek, muzycy rockowi – Muniek Staszczyk i Andrzej Zeńczewski, reprezentanci współczesnej muzyki ulicy, raperzy: Vienio, Pele i Wujek Samo Zło. Filmowego portretu dopełniają fragmenty książek Stanisława Grzesiuka czytane przez Zdzisława Wardejna, a ilustrowane animowanymi kreskówkami. „Grzesiuk, chłopak z ferajny” to opowieść o człowieku, który całą duszą – niepokorną i hardą, a przecież jakże romantyczną – kochał swe rodzinne miasto, które jest równorzędnym bohaterem tego filmu.


Po filmie odbędzie się "klawe afterparty": Przedwojenny bal na Wieniawskiej.
Przedwojennymi szlagierami wieczór umilą dyskdżokeje: Czarny Ziutek i Rum Helka prosto z Drugiej Rzeczypospolitej Polskiej. Uprasza się o przyodzianie kreacji wygryzionych przez mole, zdartych z dziadka i pradziadka.

Na film wstęp wolny, afterparty płatne 5 zł.