W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Film: „Mocny człowiek”
Data rozpoczęcia 2016-04-04
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Teatr Stary, Jezuicka 18
Organizator Teatr Stary w Lublinie
Udział Płatny
Koszt udziału Bilety: normalne 25 zł, ulgowe 20 zł
Kategoria Film

„Mocny człowiek”

 
Film z muzyką na żywo w wykonaniu MARCINA PUKALUKA
Polska 1929 / 80 min.
reż. Henryk Szaro
scenariusz: Jerzy Braun, Henryk Szaro wg powieści Stanisława Przybyszewskiego
opracowanie literackie: Andrzej Strug
występują: Grigorij (Grzegorz) Chmara, Agnes Kuck, Julian Krzewiński, Maria Majdrowicz, Artur Socha, Stanisława Wysocka, Bolesław Mierzejewski, Janina Romanówna, Aleksander Zelwerowicz, Jan Kurnakowicz, Ludwik Fritsche, Jerzy Dworski, Jan Dobracki, Lech Owron, Władysław Walter, Tadeusz Fijewski, Tekla Trapszo


W walce o sławę i fortunę Henryk Bielecki za nic ma moralność, zmierzając do celu po trupach. Doprowadza do śmierci przyjaciela – pisarza, żeby wydać jego powieść pod własnym nazwiskiem. Kiedy jednak spotka na swej drodze wymarzoną, idealną kobietę, przechodzi przemianę wewnętrzną…
Jeden z ostatnich polskich filmów niemych. Przez lata uznawany za zaginiony. Jego kopię odnaleziono w belgijskim archiwum w 1997 roku i odrestaurowano cyfrowo. Dzieło wybitnego reżysera Henryka Szaro należy do najświetniejszych przykładów międzywojennej kinematografii. 
Magda Sendecka, kurator programu filmowego Teatru Starego w Lublinie

Warszawa, lata 20. Pisarz Henryk Bielecki doprowadza do śmierci przyjaciela, by ukraść rękopis jego genialnej książki. Wydaje ją pod własnym nazwiskiem. Szybko zdobywa sławę, majątek i miłość pięknej mężatki, która zostaje jego kochanką. Zbliża się premiera scenicznej wersji jego książki. Przed kolejnym sukcesem Bielecki musi jednak pozbyć się pewnej zazdrosnej kobiety, wiedzącej o wiele więcej niż powinna. W blasku świateł, wśród rozentuzjazmowanej widowni i burzy oklasków Bielecki stoczy ostatnią walkę z samym sobą... 
Film jest twórczą adaptacją powieści wybitnego skandalisty i modernisty Stanisława Przybyszewskiego o tym samym tytule. Andrzej Strug i autorzy scenariusza dokonali jednak poważnych zmian, unowocześniając i zmieniając zakończenie pierwowzoru. 

Marcin Pukaluk - kompozytor, performer i producent muzyczny. Tworzy muzykę do filmów, reklam i gier komputerowych. Prowadzi również bogatą działalność koncertową. Jako wielki pasjonat filmu niemego jeździ po kinach studyjnych polski, grając seanse z muzyką na żywo. Z racji swego muzykologicznego wykształcenia łączy elementy klasyki z ambient, folkiem i muzyką rozrywkową. Tworzy muzykę różnorodną zarówno pod względem faktury, jak i stylistyki. Obok sentymentalnych słowiańskich melodii, odnaleźć tu można monumentalne brzmienia orkiestrowe, obok żywiołowych, drapieżnych fragmentów rockowych, miękkie, przestrzenne brzmienia elektroniczne. W wywiadach podkreśla, że kluczem do zrozumienia jego muzyki jest obraz. Często decyduje on o ostatecznym kształcie utworu, nadając mu przy tym wyjątkowy ilustracyjny charakter.
Skomponował muzykę do 11 klasyków filmu niemego, m. in.: “Metropolis” Fritza Langa, “Gabinetu Doktora Caligari” Roberta Wiene’a, czy “Nosferatu – symfonia grozy” Friedricha Wilhelma Murnaua. W Teatrze Starym prezentował już ścieżkę muzyczną do “Pana Tadeusza” Ryszarda Ordyńskiego z 1928 r.
 

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej