W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Film: Na srebrnym globie

Data rozpoczęcia 2017-09-24
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12
Organizator Nowa Aleksandria, Centrum Kultury w Lublinie
Udział Płatny
Koszt udziału do kupienia w kasie CK lub online
Kategoria Film

fantastyczny, poetycki / Polska / 1987 / 166′ / 18+
# film po rekonstrukcji cyfrowej

„I czy to nie jest najstraszliwsza ironia, że człowiek wroga swego przenosi sam w sobie nawet na gwiazdy świecące na niebie?”

Zespół kosmonautów zasiedla odległą planetę. Po pewnym czasie, gdy wszyscy pierwotni osadnicy umarli, ich potomkowie tworzą prymitywną kulturę z własnymi wierzeniami i mitami. Któregoś dnia na owej planecie ląduje mężczyzna, który odegra w życiu plemienia ogromną rolę.

„Na srebrnym globie” to adaptacja „Trylogii księżycowej” autorstwa dziadka stryjecznego Andrzeja, Jerzego Żuławskiego. Film ten to dzieło śmiałe, które na polskim gruncie niemalże nie ma odpowiednika. Mało jednak brakowało, by nie powstał. Zdjęcia rozpoczęły się w 1976, przerwano je rok później na polecenie ówczesnego Wiceministra ds. Kultury i Sztuki, ostatecznie zmuszając Żuławskiego do opuszczenia kraju pod groźbą wszczęcia procesu o marnotrawienie publicznych pieniędzy. Szansę ukończenia projektu otrzymał dopiero niemal dekadę później. Ostateczny efekt możemy dziś podziwiać w kinie, a jest na co patrzeć. Jeden z amerykańskich krytyków napisał, że ten film jest bardziej fantastyczny niż cokolwiek George Lucas mógłby sobie kiedykolwiek wymarzyć.

reżyseria: Andrzej Żuławski
scenariusz: Andrzej Żuławski (na podstawie powieści Jerzego Żuławskiego)
obsada: Andrzej Seweryn, Jerzy Trela, Grażyna Dyląg, Waldemar Kownacki, Iwona Bielska, Krystyna Janda, Jerzy Grałek, Jan Frycz, Wiesław Komasa

Wydarzenie w ramach: 3. Splat!FilmFest - horror film festival

Najważniejsze wydarzenia cykliczne