W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Film "Noc żywych trupów"

Data rozpoczęcia 2010-09-06
Godzina rozpoczęcia 21:00
Miejsce Przestrzeń Działań Twórczych "Tektura", ul. Wieniawska 15a
Kategoria Projekcja filmowa

Noc żywych trupów (Night of the living dead)
reż.George A. Romero
rok: 1968
Temat zombie pojawiał się w filmie wcześnie jednak to dopiero Romero naprawdę ożywił umarłych w kinie i kulturze masowej. Obraz początkowo miał poważne problemy z dostaniem się do głównego obiegu. Jednak ostatecznie zyskał międzynarodowe uznanie i trafił do panteonu filmów kultowych.
Niewątpliwe atrybuty filmu to wykorzystanie czarno białej taśmy filmowej, maskujących światłocieni, które wizualnej oprawie nadały surowy unikatowy ton wypowiedzi. Przemoc zobrazowana jest w sposób odważny i naturalistyczny. Realizm podkreśla też forma obrazu. Zdjęcia są kręcone kamerą z ręki. A autorem efektów specjalnych w filmach Romero był Tom Savini, weteran wojny wietnamskiej.
Wyróżnikiem obrazu Romero jest niesamowity klimat sennego koszmaru, zajmująco są również przedstawione relacje między postaciami, desperacja, walka o przetrwanie, oraz apatia i wewnętrzne rozdarcie. Noc żywych trupów jest jednym z pierwszych i ważniejszych obrazów z widocznymi elementami gatunku gore. Romero odwrócił większość standardów rządzących kinem grozy w latach sześćdziesiątych. W odniesieniu do reguł dekady, film przedstawiał się wyjątkowo brutalnie. Esencją był jednakże realistyczny wymiar narracji. Noc żywych trupów jest obrazem chłodnym, ascetycznym, przywodzącym na myśl fabularyzowany dokument. Dotychczas wzorcowe horrory przypominały utwory baśniowe, teraz w tle akcji przebłyskuje widmo konfliktów rasowych, wojny wietnamskiej i napięć społecznych.

Film w ramach cyklu Kino Gore – Lublin Żywych Trupów

Wstęp wolny

Powiązane:

Monika Stolat

Najważniejsze wydarzenia cykliczne