W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Film "Poza strachem" i spotkanie z reżyserem Gjaliongiem Tserinem

Data rozpoczęcia 2008-11-15
Godzina rozpoczęcia 16:00
Miejsce Akademickie Centrum Kultury "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16
Kategoria Spotkanie

Spotkanie z Gyaliongiem Tserinem, współtwórcą tybetańskiego dokumentu „Poza strachem”, byłym więźniem politycznym.
Lubelskie spotkanie jest jednym z trzech w Polsce, podczas których po raz pierwszy w naszym kraju zostanie pokazany film „Poza strachem”.
Gyaliong Tserin od 1987 roku zaangażowany jest w działania na rzecz praw człowieka i wolności Tybetańczyków, pięciokrotnie aresztowany, spędził dwa lata w areszcie oraz ośrodku reedukacji przez pracę. W wyniku prześladowań w 2002 r. uciekł z Tybetu, obecnie mieszka w Szwajcarii. W 2007 r. wraz z kuzynem Dhondupem Wangchenem rozpoczął realizację projektu „Pokonać strach”, mającego na celu udokumentowanie opinii zwykłych Tybetańczyków z Amdo na temat życia pod chińską okupacją, a także zaprezentowanie tych opinii światu. Jest to jeden z niewielu dokumentów ukazujący zwykłych Tybetańczyków, którzy bez ukrywania własnej twarzy mówią na temat sytuacji panującej w Tybecie.

Dhondup, razem ze swoim przyjacielem Golog Jigme, przemierzył tysiące mil w Tybecie i zarejestrowali godziny wywiadów z Tybetańczykami. Materiał filmowy znajduje się obecnie u Gyaljonga w Szwajcarii. Dhondup Wangchen został aresztowany w marcu 2008 roku i do tej pory przebywa w więzieniu.

Ze zmontowanego przed Olimpiadą w Pekinie w 2008 roku materiału powstał 25-minutowy dokument. Premiera filmu odbyła się w Pekinie na dwa dni przed rozpoczęciem igrzysk i została przerwana przez służby bezpieczeństwa.

Najważniejsze wydarzenia cykliczne