W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Film: Timbuktu
Data rozpoczęcia 2015-10-12
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Teatr Stary, Jezuicka 18
Organizator Teatr Stary
Udział Płatny
Koszt udziału normalne 10 PLN, ulgowe 8 PLN
Kategoria Występ

„Timbuktu” (Timbuktu)

Francja, Mauretania 2014/ 100'

film w oryginalnej wersji językowej z polskimi napisami

reżyseria: Abderrahmane Sissako

scenariusz: Abderrahmane Sissako Kessen Tall

występują: Ibrahim Ahmed, Abel Jafri, Toulou Kiki, Layla Walet Mohamed, Hichem Yacoubi, Kettly Noel, Salem Dendou, Fatoumata Diawara



Akcja „Timbuktu” dzieje się w tytułowym mieście w Mali, nad rzeką Niger, w którym władze przejęli dżihadyści, narzucając mieszkańcom terrorystyczny reżim. Mieszkańcom nie wolno palić papierosów, tańczyć, śpiewać ani słuchać muzyki. Zakazana jest nawet piłka nożna. Najbardziej poszkodowane są jednak kobiety, które zostają niemal całkowicie wyłączone z życia społecznego i narzuca się im przestrzeganie absurdalnych nakazów.

Kisane i jego rodzina jako nieliczni zostali oszczędzeni z chaosu zaprowadzonego przez nową władzę. Sytuacja zmienia się jednak drastycznie, kiedy mężczyzna nieumyślnie zabija sąsiada. Teraz musi stawić czoła konsekwencjom, które wyciągną wobec niego przedstawiciele nowego reżimu.

„Timbuktu”, nagrodzone na prestiżowym festiwalu filmowym w Cannes, już zostało okrzyknięte ważnym głosem w sprawie ekstremizmu religijnego, jednego z największych zagrożeń współczesnego świata. Reżyser prostymi środkami osiąga piorunujący efekt. Film przypomina o tym, jak groźna jest generalizacja, kiedy mowa o niebezpieczeństwach płynących z ekspansji radykalnego islamu. W „Timbuktu” jego ofiarami padają także wyznawcy tej religii, którzy pragną jedynie pokoju i spokoju. "Timbuktu" podbija festiwale filmowe, a kolejne nagrody są potwierdzeniem jego wrażliwości i talentu.



Nagrody:

Cannes 2014 - Konkurs Główny, nagroda jury ekumenicznego, nagroda Françoisa Chalaisa

Oscary 2015 - nominacja dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego

Cezary 2015 – nominacja w kategoriach: najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepszy oryginalny scenariusz, najlepsza muzyka, najlepszy dźwięk, najlepsze zdjęcia, najlepszy montaż, najlepsza scenografia

Stowarzyszenie Krytyków Francuskich – nagroda dla najlepszego filmu

Stowarzyszenie Krytyków Afroamerykańskich – najlepszy film światowy

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej