W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Film: Trzecia część nocy

Data rozpoczęcia 2017-09-17
Godzina rozpoczęcia 23:00
Miejsce Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12
Organizator Nowa Aleksandria, Centrum Kultury w Lublinie
Udział Płatny
Koszt udziału do kupienia w kasie CK lub online
Kategoria Film

psychologiczny, wojenny / Polska / 1971 / 105′ / 16+
# film po rekonstrukcji cyfrowej

„Nic się nie da ocalić.”

Polska w czasie okupacji. Tragicznie doświadczony przez wojnę Michał przystępuje do partyzantów. Wkrótce trafia do mieszkania zajętego przez rodzącą kobietę, której mąż znajduje się w niewoli niemieckiej. Michał postanawia zaopiekować się zarówno nią jak i jej dzieckiem oraz odbić jej męża z rąk okupanta.

Apokalipsa św. Jana służyła nie tylko za inspirację dla tytułu tego filmu, ale i cytaty z niej spinają klamrą całe dzieło, wyznaczając tym samym jego tonację emocjonalną. Znajdziemy też tutaj wyróżniki całej twórczości Żuławskiego, jak choćby doprowadzonych do skraju bohaterów, zachowujących się jak w malignie czy ruchliwą, bardzo ekspresywną pracę kamery.

Sam reżyser przyznał, że jest to film mistyczny, z kolei jeden z polskich krytyków zaznaczył, że obraz przywodzi na myśl takich twórców jak Ingmar Bergman wraz z jego sposobem przedstawiania kobiet czy Luis Bunuel ze swoją „bezpardonowością wypowiedzi”. Cech wielkiego kina jest tu zresztą więcej.

reżyseria: Andrzej Żuławski
scenariusz: Andrzej Żuławski, Mirosław Żuławski
obsada: Małgorzata Braunek, Leszek Teleszyński, Jan Nowicki, Jerzy Goliński, Anna Milewska, Michał Grudziński

Wydarzenie w ramach: 3. Splat!FilmFest - horror film festival

Najważniejsze wydarzenia cykliczne