W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Filmy "Cudze dzieci" i "Zasługujesz by wiedzieć"

Filmy "Cudze dzieci" i "Zasługujesz by wiedzieć"
Data rozpoczęcia 2010-07-15
Godzina rozpoczęcia 21:00
Miejsce Przestrzeń Działań Twórczych "Tektura", ul. Wieniawska 15a
Kategoria Film

Cudze dzieci
(Les enfants des autres)
reż. Oumar Nitiema.
Burkina Faso 2009, 78 min.
Traoré Pascal ma żonę i dziecko oraz przepiękny dom. Codziennie rano idzie do biura w ładnym garniturze i prowadzi swoją firmę. Wydaje się być porządnym człowiekiem, dobrym ojcem i mężem, uczciwym biznesmanem. Powoli odkrywamy, że nie jest taki nieskazitelny. Zaczynają pojawiać się rysy – chociażby piękna kochanka, która niszczy jego małżeństwo. Stopniowo dowiadujemy się coraz więcej o jego brudnych interesach. Pascal wysyła pracowników do wiosek, skąd zabierają dzieci pod pretekstem ich kształcenia. Ubodzy wieśniacy, w nadziei na polepszenie bytu swoich pociech, decydują się wysyłać potomstwo w świat. Jednakże one nigdy nie dojeżdżają do żadnej szkoły.

Zasługujesz by wiedzieć
(You deserve to know)
reż: Tomasz Bułhak, Dolphine Emali.
Polska/Kenia 2009, 38 min.
Film dokumentalny zrealizowany w 2009 roku w Kiberze, jednym z największych afrykańskich slumsów, to opowieść o pozytywnym obliczu slumsu, sile informacji i oddolnych działań obywatelskich. Sześć inicjatyw obywatelskich – małych lokalnych organizacji – stara się zmienić oblicze slumsu. Mieszkają i pracują w Kiberze, są skromnymi liderami wśród około jednomilionowej społeczności slumsu. Nie mają zasobów, ale mają talent. Produkują baterie słoneczne, tworzą teatr, mają swoją gazetę i radio, uczą poprzez sztukę jak pokojowo rozwiązywać konflikty.
Kibera jest jednym z największych slumsów w Afryce. To miejsce o obszarze około 2,5 km kwadratowych, zamieszkiwane jest przez ponad milion ludzi. Żyją w zbudowanych przez siebie chatkach z lekkich materiałów, takich jak blacha falista. Te domki w większości nie mają sanitariatów, bieżącej wody ani elektryczności. Kibera jest jednocześnie kulturowym tyglem, gdzie 42 plemiona żyją obok siebie, co w rozdzieranej głębokimi konfliktami etnicznymi Afryce jest trudne i wciąż stwarza nowe zagrożenia. Na tym obszarze znajdują się tylko 3 publiczne szkoły podstawowe, choć 52% mieszkańców Kibery to młodzież poniżej 24 roku życia. Bez dostępu do edukacji zmiana swojego położenia, zmiana życia na lepsze jest bardzo trudna. 47% mieszkańców nie ma stałego miesięcznego źródła dochodów, 33% żyje za mniej 200 zł miesięcznie. To daleko poniżej granicy absolutnego ubóstwa. A jednak mieszkańcy Kibery mają dość energii by łączyć się w małe grupy obywatelskie – stowarzyszenia, komitety, kluby i powoli zmieniać rzeczywistość wokół siebie. Biorąc sprawy w swoje ręce, aktywizując młodszych i starszych, dają dobry przykład, inspirują do działania. Aby odkryć w kimś talent nie potrzeba nieskończonych zasobów pieniężnych, ale inicjatywy i chęci współdziałania w grupie. To lekcja, którą Południe ma dla Północy.

Film z cyklu AfryKamera.

Wstęp wolny