W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Filmy „Eretz nehederet. Antysyjonizm w Izraelu” i „Young, Jewish, and Left”

Filmy „Eretz nehederet. Antysyjonizm w Izraelu” i „Young, Jewish, and Left”
Data rozpoczęcia 2010-07-02
Godzina rozpoczęcia 21:00
Miejsce Przestrzeń Działań Twórczych "Tektura", ul. Wieniawska 15a
Kategoria Pokaz

Eretz nehederet. Antysyjonizm w Izraelu
reż. Daniel Ziethen
Niemcy 2010, 80 min.
Eretz Nehederet (wspaniały kraj) dokumentuje rozmowy o tożsamości żydowskiej i syjonistycznej, przeprowadzając ich analizę i dekonstrukcję. Przeprowadzone przez reżysera wywiady przeplatane są materiałami found footage. Z filmu wyłania się portret radykalnej izraelskiej lewicy i ludzi, którzy, mimo związków rodzinnych i kulturowych, nie mogą moralnie i ideowo zaakceptować syjonizmu i prowadzonej przez Izrael polityki.

Young, Jewish, and Left
reż. Irit Reinheimer / Konnie Michael Chameides
USA 2006, 55 min.
Film porusza najbardziej aktualne i żywotne – a w Polsce praktycznie nieobecne – konteksty żydowskości.
Bohaterkami i bohaterami dokumentu są ludzie, którzy nie identyfikują się z państwem Izrael, a jednak mają silną tożsamość żydowską. Szukają dla niej zakorzenienia innego niż to proponowane przez Izrael w postaci syjonizmu lub judaizmu. Znajdują ją w lewicowych tradycjach żydowskich.
Żydowscy działacze związkowi z czasów Wielkiego Kryzysu, powstańcy z getta warszawskiego, przedwojenni żydowscy komuniści, żydowskie abolicjonistki i sufrażystki, żydowscy pacyfiści z lat 60. – to tylko niektóre punkty odniesienia bohaterek i bohaterów filmu na ich prywatnych i politycznych mapach żydowskości. Nie opresja, lecz solidarna walka z nią i marzenie o wolności ma być zalążkiem wspólnoty. Życie bohaterek i bohaterów filmu to także ciągłe mierzenie się z historią. Próbują oni znaleźć sposób, w jaki można włączyć wielopokoleniowe doświadczenie antysemityzmu we własną tożsamość inaczej, niż proponuje to dziś polityka historyczna Izraela.
www.myspace.com/youngjewishandleft

W razie deszczu – pokaz przeniesiony do Tektury.
Wstęp wolny

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej