W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Filmy „RAW: United we stay” i „On the safe side”

Filmy „RAW: United we stay” i „On the safe side”
Data rozpoczęcia 2010-07-01
Godzina rozpoczęcia 21:00
Miejsce Przestrzeń Działań Twórczych "Tektura", ul. Wieniawska 15a
Kategoria Pokaz

RAW: United we stay
reż. Louise Culot
Niemcy 2009, 32 min.
Film pokazuje postępujący proces prywatyzacji Berlina wschodniego, będącego do niedawna ostoją punków, freaków i wywrotowej polityki. Fridrichschain i Kreuzberg zamieniają się powoli w oazę sklepów ekologicznych, ekskluzywnych kamienic i sterylnych ulic z przytulnymi drogimi sklepikami. Do kogo należy prawo do miasta? Film dokumentuje historię i obecną sytuację kolektywu i terytorium RAW Tempel przy stacji Warschauerstrasse. Teren zagospodarowany jest przez kolektyw pod ściankę wspinaczkową, pomieszczenia sportowe, kluby, warsztaty rzemieślnicze i artystyczne, sale prób, a prawa własności należały do niedawna do przedsiębiorstwa kolejowego GDR. Teraz ziemię sprzedano prywatnemu inwestorowi. Dalszy byt RAW jest zagrożony, a plany inwestora – katastrofalne dla lokalnych mieszkańców.

On the safe side (Po bezpiecznej stronie)
reż. Corinna Wichmann / Lukas Schmid
Niemcy 2009, 80 min
Film opowiada o przyszłości specjalnych osiedli mieszkaniowych w zglobalizowanym świecie. Autorzy skupiają się na fenomenie osiedli zamkniętych, które możemy spotkać wszędzie, bez względu na rejon świata. Jest to historia o mieszkańcach, o ich pragnieniach i wątpliwościach. Przede wszystkim jednak, o powodach dla których wybrali życie w takich warunkach. W portrecie społeczności zamieszkujących osiedla strzeżone możemy dojrzeć złożoność relacji pomiędzy potrzebą bezpieczeństwa a poczuciem zagrożenia w rozwarstwionych miastach. Pragnienie przynależenia do grupy i zbudowania tożsamości jest skonfrontowane ze świadomością otaczającej biedy, przestępstw i postępującej alienacji wobec reszty społeczeństwa. Johannesburg w RPA, Bangalore w Indiach, Las Vegas w USA to miejsca kompletnie odmienne od siebie pod względem kulturowym, o zupełnie innej historii, nie mające z pozoru ze sobą nic wspólnego. Tymczasem na różnorakie problemy, z którymi borykają się wspomniane miasta, niektórzy znajdują rozwiązanie w izolacji i spokoju strzeżonych osiedli.
W polskim kontekście film odgrywa znamienną rolę, jako że to właśnie u nas w ciągu ostatnich lat powstała niezliczona ilość osiedli tego typu. Co jest jednak ich specyfiką, to pewne umasowienie w swej różnorodności. Poczynając od elitarnych rezydencji, przez nowoczesne apartamentowce, a kończąc na ogrodzonych blokowiskach z wielkiej płyty, prawie każdy ma szanse zamieszkać za płotem.
Od pewnego czasu, temat ten jest przedmiotem publikacji prasowych, badań, dyskusji czy wreszcie działań aktywistów, przeciwnych takiej formie kształtowania przestrzeni miast. Wnioski płynące z przedstawionych w filmie wywiadów z mieszkańcami strzeżonych osiedli, z pewnością da się odnieść do naszej rzeczywistości.

W razie deszczu – pokaz przeniesiony do Tektury.
Wstęp wolny