W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Frank Capra "Ich noce" - pokaz filmu

Frank Capra "Ich noce" - pokaz filmu
Data rozpoczęcia 2013-01-10
Godzina rozpoczęcia 19:00
Kategoria Film

Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin” zaprasza na projekcję filmu Franka Capry pt. "Ich noce" (It Happened One Night, 1934), który odbędzie się w ramach cyklu edukacyjnego „Akademia zapomnianych arcydzieł filmowych”.

Scenariusz: Robert Riskin, Samuel Hopkins Adams
Występują: Clark Gable, Claudette Colbert i Walter Connolly

"Screwball comedy" - Podkręcona piłka w komedii oznaczała w Hollywood lat 30-tych narrację opowiadającą o obyczajowych komplikacjach wynikających z "wojny płci", impasu romansowych relacji, który jest wynikiem "freudowskiej" wiedzy o różnicach w charakterze płci. Konsekwentnym tematem tych filmów był więc paradoks związku kobiety i mężczyzny. W tym znaczeniu, pomimo ostrości portretu negatywnych cech obu płci, obrazy te należy traktować jako odmianę komedii romantycznej bo wszystkie zarysowane konflikty w narracji prowadzą do "happy endu".

Film Capry uznawany jest za wzorcowe arcydzieło gatunku. Bohaterów dzieli wszystko: pozycja społeczna, majątek, wykształcenie, wiek, doświadczenie, przekonania ale mimo tego (albo właśnie ze względu na to) wiemy od początku, że para jest skazana na relację i trwały związek. Co ciekawe Capra sugeruje, że to kobieta jest tą właściwą siłą przewodnią relacji, tzn. jej mądrzejszym elementem.

Z całą pewnością film był istotnym głosem o kobiecej emancypacji w purytańskim jeszcze społeczeństwie. Sławna, odważna obyczajowo scena z autostopem, pokazywała erotyczną siłę płci pięknej w nowoczesnej cywilizacji. Capra umiejętnie w konwencję obyczajową wplótł ramy narracji rozwojowej. Wspólna podróż bohaterów służy bowiem ich wzajemnemu poznaniu, samopoznaniu i odkryciu praw rządzących porządkiem społecznego świata. Jest więc to swoista romansowa "Odyseja", którą historycy kina uznają za pierwszą udaną realizację niezwykle popularnego w amerykańskim filmie motywu podróży, czyli tzw. "kina drogi".

Kino było w tamtych latach niezwykle sugestywną siłą społeczną. Szczególne znaczenie miała w tym względzie niejednoznaczna moralnie rola Clarka Gable'a, która uczyniła z niego pierwszą supergwiazdę dojrzałego kina dźwiękowego. Scena w której aktor obnażył swój tors zdradzając, że nie nosi pod koszulą obowiązkowego wówczas podkoszulka spowodowała poważne kłopoty przemysłu odzieżowego w Ameryce lat 30-tych. Żaden szanujący się mężczyzna nie chciał odtąd nosić podkoszulka...

Wstęp na pokaz filmu jest bezpłatny.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej