W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Future Shorts 'Extra 01'
Data rozpoczęcia 2009-01-21
Godzina rozpoczęcia 18:00
Kategoria Przegląd

Po trwającej niemal dwa lata serii comiesięcznych pokazów, Future Shorts inauguruje nową formułę. W roku 2009 projekcje filmowe będą odbywać się w ramach trzech odrębnych wydarzeń: Future Shorts Festiwal, Future Shorts Klub i Future Shorts Extra. Future Shorts Festiwal kontynuuje dotychczasową tradycję FS czyli pokazy krótkich form filmowych z całego świata, zmieniając częstotliwość i charakter pokazów. Projekcje festiwalowe będą odbywały się podczas czterech spotkań w ciągu całego roku: w marcu, maju, październiku i grudniu. Na FS Festiwal będą pojawiać się filmy nagradzane i wyróżniane na innych festiwalach. Future Shorts Klub to pokazy w klubach, połączone w miarę możliwości z imprezami, koncertami, występami dj-ów i vj-ów. Natomiast Future Shorts Extra będą to pokazy dodatkowe, nierzadko dobierane tematycznie, razem z FS Klub będą odbywały się pomiędzy pokazami FS Festiwal.

Program:

Immerse
Reż: Anton Groves / Rumunia / 2008 / 1’55
Nanotechnologiczne podejście do ulgi po refluksie kwasu żołądkowego. Film, który wnika w mikroskopijny poziom rzeczywistości, odkrywając tam rzeczy których się nie spodziewamy. Anton Groves pochodzi z Rumunii, w 2002 r. ukończył Westminster University w Londynie. Od tego czasu pracuje nad reklamami i krótkimi filmami; razem z Damianem Grovesem tworzą kolektyw We Are Om. W 2006 zdobyli Best International Filminute Award za film „Line”.

A Changed Man
Reż: Jens Jonsson / Szwecja / 2003 / 19’
Licealne spotkanie po latach ma doniosły wpływ na życie mężczyzny w średnim wieku. W ciągu ostatnich 20 lat Christopher przeprowadził się do innego miasta i zbudował sobie nową tożsamość, ale jego koledzy ze szkolnej ławki mają problem z zaakceptowaniem tego „nowego” znajomego. Bardzo trafny portret ludzkiego zagubienia we wrogim i obojętnym świecie. Jens Johnsson studiował grafikę i reżyserię filmową w Sztokholmie. Zajmował się rysowaniem komiksów, a później storyboardów. Jest autorem wielu krótkometrażowych filmów (za „Brother of Mine” otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia w Berlinie) oraz reklam (m.in. dla Absolut Vodka). Obecnie pracuje nad swym pierwszym filmem pełnometrażowym.

Fireworks
Reż: PES / USA / 2008 / 0’25
Cukierki, kukurydza, monety i wiele innych przedmiotów ożywa podczas tej wyjątkowej chwili. Użyte materiały pozwalają doświadczyć dziecięcego zachwytu, jaki towarzyszy pokazom fajerwerków. PES, czyli Adam Pesapane, to twórca licznych krótkometrażowych filmów i reklam. Podążając drogą Jana Svankmajera oraz braci Quay, wypracował własny, rozpoznawalny styl poklatkowej animacji wykorzystującej przedmioty życia codziennego. Jego obsesja zabawek i błahostek jest szczególnie widoczna właśnie w „Fireworks”.

Christmas with Dad
Reż: Conor McCormack / Wielka Brytania / 2008 / 11’
Jeśli myślisz, że twoje życie jest trudne, przyjrzyj się AJ-owi. Krótkometrażowy dokument, którego bohaterem jest 23-letni ojciec siedmiorga dzieci, przygotowujący się na nadchodzące święta oraz przybycie ósmego członka rodziny. Film z godną uwagi wnikliwością pokazuje młodego mężczyznę zmagającego się z rolą bycia ojcem, nawiedzanego przez wspomnienia z własnego dzieciństwa i stawiającego czoła niepewnej przyszłości. „Christmas with dad” nagrodzono Scottish Short Documentary Award. Jury zwróciło uwagę na tę „pięknie opowiedzianą historię, wprowadzającą widza w sytuację poprzez szereg subtelnie obserwowanych scen i stopniowo odsłaniającą nieoczekiwane szczegóły, które w połączeniu tworzą niezapomniany obraz współczesnej rodziny”.

Wish
Reż: Vessela Dantcheva / Bułgaria / 2008 / 2’15
Melancholijna opowieść o samotnej i nieszczęśliwej istocie i jej próbach znalezienia anioła stróża. Czy to, co ją spotka będzie tym, na co liczy?

At the End of the Sentence
Reż: Marisa Zanotti / Wielka Brytania / 2005 / 10’
Mroczny i komiczny zarazem świat. Śledzimy losy dwóch braci na przestrzeni jednego świątecznego dnia, którzy usiłują poradzić sobie z ojcem, pojawiającym się ponownie w ich życiu. Czy Custer zasługuje na jeszcze jedną szansę? Wyreżyserowany przez debiutantkę Marisę Zanotti film prezentuje bystre dialogi, świetne aktorstwo oraz niezapomniany klimat migotliwego Glasgow nocą.

Untitled No 2
Reż: Geoffrey Howell / 2006 / 4’
Po drugiej wojnie światowej japońskie siły wojskowe otrzymały zakaz trenowania. Spędzają więc swój czas w o wiele bardziej twórczy sposób…..

High Plains Winter
Reż: Cindy Stillwell / USA / 2006 / 9’47
Film o zimowym krajobrazie i jego wpływie na ludzkiego ducha, na szerokich równinach Montany. Charakterystyczny amerykański pejzaż, który ogromem swej pustki przytłacza wszystko wokół, a w trakcie zimy staje się jeszcze bardziej ascetyczny – znikają subtelne barwy i dźwięki, widać jedynie białe góry i błękitne niebo. „High Plains Winter” pokazuje sposoby mieszkańców Montany na radzenie sobie z trudnymi warunkami, w jakich przyszło im mieszkać. Uczestniczenie w zawodach sportowych staje się dla nich wręcz aktem celebracji długiego okresu zimowego. Cindy Stillwell jest autorką nagradzanych reklam, pracuje jako producentka, reżyserka, operatorka i montażystka. „High Plains Winter” wygrał w kategorii film eksperymentalny na 2008 Fargo Film Festival.

The Ice Tribe
Reż: Heidi Vilkman / Finlandia / 2006 / 7’22
Czy nazwiemy to pływaniem w przeręblu, moczeniem misia polarnego czy po prostu czystym szaleństwem, ten mrożący krew w żyłach dokument zgłębia ów nietypowy sposób spędzania czasu wolnego w środku lodowego, fińskiego krajobrazu. Poznajcie grupę Finów, którzy pływają w lodowatej wodzie dla przyjemności. Heidi Vilkman pracuje w Londynie, obecnie pracuje nad swoim pierwszym pełnometrażowym dokumentem. Jego największą miłością są starocie oraz proces tworzenia – nieważne, czy jest to filmowanie, rysowanie, rzeźbienie, czy sadzenie ogórków.

Zhanxiou Village
Reż: Kaige Chen / Francja, Chiny / 2007 / 3’
Poruszające spojrzenie na odkrywanie magii kina przez młodego człowieka. Jedna z nowel powstałego na 60-lecie festiwalu w Cannes filmu „Każdy ma swoje kino”, złożonego z 34 trzyminutowych filmów autorstwa 36 reżyserów z całego świata. Chen Kaige to uznany chiński reżyser, autor m.in. “Żegnaj, moja konkubino” i “Przysięgi”.

The Bloody Olive
Reż: Vincent Bal / Belgia / 1996 / 10’32
W trakcie przygotowań do Bożego Narodzenia pewną parę odwiedza gość. Czarno-biały thriller kryminalny, który trzyma w napięciu przez całe 10 minut swojego trwania, podczas którego następuje więcej zwrotów akcji niż w niejednym filmie pełnometrażowym. Zdobywca wielu nagród, pokazywany na wielu festiwalach (m.in. Clermont-Ferrand International Short Film Festiwal).

Waves
Reż. Adrian Sitaru/ Francja Rumunia / 2007/ 16’
Na plaży latem sytuacja czasem wymyka się spod kontroli. Czym kończy się upał nad morzem, brak znajomości języków obcych, pozostawienie dziecka pod opieką podejrzanych typów, nauka pływania z cudzym mężem… Zobaczymy.


Bilety w cenie 5/7zł.