W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Inauguracja Nowego Instrumentu Filharmonii Lubelskiej. Recital Klawesynowy

Inauguracja Nowego Instrumentu Filharmonii Lubelskiej. Recital Klawesynowy
Data rozpoczęcia 2019-09-21
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Filharmonia Lubelska im. Henryka Wieniawskiego, ul. M. Curie-Skłodowskiej 5
Organizator Filharmonia im. Henryka Wieniawskiego
Udział Płatny
Koszt udziału 30, 20, 15 zł
Kategoria Koncert

VI Międzynarodowy Festiwal im. Braci Wieniawskich 
21-27 września 2019

Inauguracja Nowego Instrumentu Filharmonii Lubelskiej

Recital Klawesynowy
Corina Marti

Stefan Münch – słowo o muzyce

W programie utwory z tabulatury Jana z Lublina. 

VI edycja Międzynarodowego Festiwalu im. Braci Wieniawskich (21-27 września 2019) to wydarzenie, którego ideą jest prezentacja muzycznego dziedzictwa braci – Henryka i Józefa Wieniawskich Henryk Wieniawski był genialnym skrzypkiem,  młodszy brat Józef – jednym z najznakomitszych pianistów XIX wieku. W młodości nierozłączni, jako bracia i jako muzycy, razem podróżowali, koncertowali i komponowali.  
Festiwal zainauguruje niezwykły recital klawesynowy Coriny Marti – szwajcarskiej flecistki i klawesynistki, artystki regularnie wykonującej muzykę dawną w Europie i na Bliskim Wschodzie. Podczas recitalu Corina Marti wykona utwory z tabulatury Jana z Lublina, jednego z największych zabytków muzycznych XVI wieku w Europie, wykonując je na nowym instrumencie Filharmonii – kopii klawesynu skrzydłowego, wykonanego według wzorów muzealnych XVIII-wiecznego twórcy Pascala Taskin.
Szwajcarska flecistka i klawesynistka Corina Marti studiowała muzykę barokową w Konserwatorium w Lucernie, a następnie muzykę średniowieczną Schola Cantorum Basiliensis w Bazylei. Artystka koncertuje regularnie w Europie oraz na Bliskim Wschodzie. Wraz z polskim lutnistą Michałem Gondko założyła i prowadzi zespół La Morra, z którym występowała m. in. na festiwalach muzyki dawnej w Antwerpii, Bruggii, Utrechcie, Le Thoronet, Ratyzbonie i Bazylei. Koncertowała też w ramach takich formacji jak Hesperion XXI, New Trinity Baroque, oraz Arte dei Suonatori. Poza płytami zespołu La Morra (cztery wydane, trzy w przygotowaniu) w dorobku fonograficznym ma także XV-wieczną niemiecką muzykę na instrumenty strunowe (płyta Von edler Art w duecie 
z Michałem Gondko), dzieła wczesnego i późnego Baroku (Salomone Rossi, Johann Sebastian Bach, kompozytorzy lombardzcy przełomu XVI i XVII wieku) oraz współczesną muzykę Borisa Yoffe wydane przez wytwórnie Raumklang, Et’Cetera, Musiques Suisses, Ramée, Ricercar, Ars Musici i Pan Classics. Zajmuje się także działalnością pedagogiczną. Prowadziła kursy interpretacji w wyższych szkołach muzycznych w Hadze i Tel-Avivie 
a także w ramach Letniej Akademii Muzyki Dawnej w Valticach. Prowadzi klasy fletu i wczesnych instrumentów klawiszowych w Scholi Cantorum Basiliensis.

Godzinę przed koncertem w foyer filharmonii odbędzie się otwarcie wystawy „W krainie natchnień” Anny Celińskiej-Banaszek. Wystawa potrwa do 21 października.