W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Instalacja: „Czerwony dywanik”

Instalacja: „Czerwony dywanik”
Data rozpoczęcia 2014-08-30
Godzina rozpoczęcia 16:00
Miejsce Wojewódzka Biblioteka Publiczna, ul. Narutowicza 4
Kategoria Instalacja

W sobotę 30 sierpnia o godzinie 16.00 Pracownia Sztuki Zaangażowanej Społecznie „Rewiry” zaprasza na ulicę Dzierżawną, gdzie zostanie zaprezentowana instalacja Moniki Drożyńskiej „Czerwony dywanik”.

Artystka o projekcie:
Po wszystkich ulicach przy Dzierżawnej nie da się przejść, nie brudząc sobie butów i spodni, dlatego na jednej z nich został rozwinięty 300-metrowy dywan. Nie wybrałam tego miejsca sama, podpowiedział je kurator projektu jako warte rozważenia dla mojej pracy. Zwiedzając okolice, zdałam sobie sprawę, że najważniejsze – i jedyne – bo wszystko inne tam jest – co mogę zrobić dla jej mieszkańców, to zabezpieczyć ich nogi przed błotem oraz skomponować piękny obraz, przeprowadzając przez środek dzielnicy czerwoną linię. Zrealizowałam tym samym działanie tymczasowe, nie praktyczne, nie spełniające większości oczekiwań sztuki zaangażowanej społecznie. Dywan na ulicy stacje się kontrastem miedzy prywatnym a publicznym, trwałym i nietrwałym, czystym i brudnym, przytulnym i nieprzytulnym, mądrym i głupim, fragmentem i całością.
Tytuł projektu został zaczerpnięty z opowiadania Marka Twaina „Podróż kapitana Somerfilda do nieba”. Tytułowy bohater trafia do nieba, które nie jest mu przeznaczone, co budzi jego wielkie zdumienie.

Monika Drożyńska – jest artystką i projektantką, absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zajmuje się projektowaniem ubrań, haftuje, pracuje z tkaniną, co często łączy z akcjami społecznymi oraz instalacjami w przestrzeni publicznej. W latach 2004-2010 prowadziła Punkt – nazywany pierwszym konceptstorem w Polsce. Laureatka prestiżowego konkursu British Council International Young Fashion Entrepreneur. Współpracowała m.in. z Centrum Sztuki Współczesnej Zamkiem Ujazdowskim, Zachętą Narodową Galerią Sztuki i Teatrem Wielkim Operą Narodową w Warszawie; Galerią Arsenał w Białymstoku, Muzeum Współczesnym we Wrocławiu; Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku, MuseumQuartier w Wiedniu oraz European Culture asosiation w Istambule. Stypendystka Ministerstwa Kultury oraz Visegrad Artist Residency Program. Finalistka Konkursów „Kulturalne odloty” Gazety Wyborczej oraz „Kulturysty” konkursu radiowej Trójki. Jej prace znajdują się w zbiorach Galerii Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki”, Muzeum Narodowego w Krakowie, kolekcji Deutsche Bank oraz w kolekcjach prywatnych.

Kontakt:
Pracownia Sztuki Zaangażowanej Społecznie "Rewiry"
tel.: 81 466 61 22
e-mail: rewiry.lublin@gmail.com