W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Instalacja "in/side/out - Ogród marzeń"

Instalacja "in/side/out - Ogród marzeń"
Data rozpoczęcia 2012-09-14
Godzina rozpoczęcia 13:00
Kategoria Akcja

"in/side/out" to dwuczęściowa instalacja zderzająca ze sobą dwie lokalne wizje osiedli mieszkaniowych. Pierwsza to nowo powstające „getta” dla „zamożnych” mieszkańców Lublina, które w sposób sztandarowy istnieją na os. Górki. Drugi to mieszkania socjalne dla najbiedniejszych, od dwunastu lat zlokalizowane przy ul. Antoniny Grygowej.

Instalacja w obu odsłonach odwołuje się do zjawiska gentryfikacji, oznaczającego przemiany jakie dokonują się na obszarach osiedli miejskich. Pojęcie „gentryfikacja” wywodzi się od angielskiego słowa gentry (szlachta), chodzi tu zatem o rodzaj „nobilitacji” miejsca, nadania mu statusu, „klejnotu”
(Anna Karwińska, "Gospodarka przestrzenna. Uwarunkowania społeczno-kulturowe", Warszawa 2008.)

W moim rozumieniu termin ten należy rozumieć jako politykę mającą na celu „uszlachetnienie” czyli zdecydowaną poprawę warunków bytowania człowieka w przestrzeni miejskiej.
Pierwsza część, rozpocznie się na ul. A. Grygowej, gdzie mieszkańcy zostaną poproszeni o wyjawienie swoich największych pragnień, skrywanych marzeń, które, w krótkiej formie, zostaną zapisane i umieszczone w szklanych butelkach. Następnie w przygotowanym wcześniej miejscu wraz z uczestnikami spotkania zasadzimy szesnaście drzew wiśni wczesnej Kojou-no-mai. W trakcie nasadzenia pod drzewami zostana umieszczone butelki z marzeniami mieszkańców. W ten sposób zostanie stworzony „Ogród marzeń”, który, aby przetrwać próbę czasu, będzie musiał być pielęgnowany i chroniony przez mieszkańców osiedla.

Druga część, odnosi się do innego aspektu gentryfikacji, a mianowicie do „uszlachetniania” osiedli poprzez ich grodzenie i wyodrębnianie, jako miejsc szczególnych. Istotny jest fakt, że tego typu zabiegi izolujące, prowadzone są za zgodą, a nawet na życzenie mieszkańców rzeczonych obszarów. Dlatego druga część projektu ma charakter krytyczny i w swojej formie odnosi się bezpośrednio do zabudowy mieszkalnej kojarzonej z jednoosobowym gettem.

„Ogród Marzeń” to okazja stworzenia przyjaznego dla wszystkich miejsca, które stanie się wizytówką całego osiedla. Ogród powstanie z myślą zarówno o dzieciach jak i dorosłych.

Instalacja w ramach projektu Rewiry.