W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Jaka kultura? Lublin 700/ Teresa Księska-Falger

Jaka kultura? Lublin 700/ Teresa Księska-Falger
Data rozpoczęcia 2017-04-12
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Dzielnicowy Dom Kultury "Czuby Południowe", Wyżynna 16
Organizator Dzielnicowy Dom Kultury „Czuby Południowe”
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie

Z okazji rocznicy 700-lecia lokacji miasta na prawie magdeburskim zapraszamy na spotkania w ramach Cyklu „Jaka kultura? - Lublin 700”. Z naszymi gośćmi będziemy rozmawiać na tematy związane z kulturą naszego miasta: jak zmieniło się życie kulturalne na przestrzeni ostatnich lat, co ciekawego się wydarzyło, a co nas ominęło, czego nam jeszcze brakuje, a czego mamy za dużo, co wyróżnia Lublin spośród innych miast, jaka jest lubelska kultura? Do rozmów, które poprowadzi red. Agata Koss-Dybała z Polskiego Radia Lublin zaprosiliśmy wyjątkowych gości. Zapraszamy Państwa do dyskusji!

Dr Teresa Księska-Falger jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie w klasie fortepianu prof. Tadeusza Żmudzińskiego. Uczestniczyła w kursach pianistycznych w Bejrucie, Weimarze, Dusznikach. Zdobyła nagrody akompaniatorskie na III, IV i V Międzynarodowym Konkursie Młodych Skrzypków im. Karola Lipińskiego i Henryka Wieniawskiego w Lublinie oraz Ogólnopolskim Konkursie im. Wofganga Amadeusza  Mozarta w Gdańsku (w 1991). Jako pianistka koncertowała w wielu miastach Polski, a także w Libanie, Niemczech, Danii, Holandii, Szwecji, na Ukrainie, we Włoszech, na Węgrzech , w Austrii i w Korei Południowej. Jest autorką wielu felietonów i recenzji muzycznych, które publikowała na łamach Kuriera Lubelskiego, Kameny, Gazety Wyborczej w Lublinie, w Wydawnictwie Lubelskim oraz Kwartalniku Ethos Instytutu Jana Pawła II KUL.
W swej karierze zawodowej kierowała Wydziałem Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie- Skłodowskiej oraz pełniła funkcję zastępcy dyrektora Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Równie bogate są jej osiągnięcia jako pedagoga klasy fortepianu i dyrektora Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. K. Lipińskiego w Lublinie (w latach 1982 – 1991).
W Filharmonii im. H. Wieniawskiego w Lublinie w latach 1996-2003 była dyrektorem naczelnym, a także, w okresie 1997-2009, dyrektorem artystycznym. W czasie swojej kadencji doprowadziła do ukończenia prac budowlanych związanych z nową siedzibą Filharmonii przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej 5 oraz instalacją organów Firmy Alexander Schuke z Poczdamu. Reaktywowała znaczące dla miasta i regionu festiwale: Nałęczowskie Divertimento i Lubelski Wrzesień Muzyczny. Wprowadziła do repertuaru Orkiestry Symfonicznej Filharmonii im. H. Wieniawskiego w Lublinie dzieła G. Mahlera, A. Brucknera, H.M. Góreckiego, W. Kilara, W. Lutosławskiego, K. Pendereckiego, H. Warsa, E. Czernego, M. Dubaja, P. Hindemitha, estradowe wersje oper G. Verdiego, G. Donizettiego, G. Pucciniego, P. Czajkowskiego. Dzięki jej staraniom, w 1997 Filharmonia w Lublinie  włączyła się w ogólnopolską ideę organizacji festiwalu sztuki współczesnej pod nazwą Lubelskie Forum Sztuki Współczesnej im. Witolda Lutosławskiego. Zorganizowała występy orkiestry Filharmonii Lubelskiej poza granicami kraju: w Holandii (1998), w Niemczech (1997, 2001, 2002), w Danii (2000, 2001, 2004 ), we Włoszech (2000, 2001, 2004), w Korei Południowej (1999 – dwukrotnie), w Austrii (2003). Stworzyła warunki finansowe i organizacyjne do nagrania przez zespół symfoniczny Filharmonii 7 płyt. W latach 2009-2010 prowadziła Festiwal Spotkań Kultur CAPER LUBLINENSIS. Od 12 marca 2010 do 31 grudnia 2015 roku sprawowała funkcję prezesa Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie.
W okresie od maja 2010 do grudnia 2014 roku prowadziła autorski cykl koncertów muzyki klasycznej w Radiu Lublin oraz – co realizuje nadal – festiwal form solowych i kameralnych pn. Harmonie Starego Miasta. Od września 2012 roku, organizuje autorski projekt pn. Międzynarodowy Festiwal – Andrzej Nikodemowicz – czas i dźwięk, którego pierwsza edycja,  w ocenie czytelników Gazety Wyborczej należała do dziesięciu najważniejszych wydarzeń kulturalnych Lublina. W roku 2013, w 100. rocznicę urodzin Witolda Lutosławskiego, z jej inicjatywy odbył się cykl 8 koncertów pn. „Spotkania z Lutosławskim”. Wydarzenie wsparło finansowo Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Lublin. Za swoje osiągnięcia zawodowe była wielokrotnie wyróżniana i nagradzana przez władze państwowe i samorządowe, m.in. przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który w 2005 roku uhonorował ją  medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W 2011 otrzymała zaszczytny tytuł Bene Meritus Terrae Lublinensi, a w następnym roku Medal Prezydenta Miasta Lublin. W czerwcu 2012  Senat Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie wyróżnił Teresę Księską-Falger Honorowym Medalem „W uznaniu zasług dla polskiej kultury muzycznej”. Z okazji Jubileuszu 40-lecia pracy artystycznej, a także „W uznaniu zasług na rzecz rozwoju lubelskiej kultury” we wrześniu 2014 roku otrzymała – przyznany przez Prezydenta Miasta Lublin – Medal Unii Lubelskiej.

O Cyklu: Cykl „Jaka kultura” powstał po to, aby spotykać się i rozmawiać, przybliżać mieszkańcom dzielnicy Czuby Południowe zjawiska współczesnej kultury. Chcemy, aby te rozmowy były przewodnikiem po współczesnej kulturze, w której czasem bardzo łatwo się zgubić.  Dotychczas w ramach Cyklu „Jaka kultura?” odbyło się 7 spotkań, których gośćmi byli: Marcin Wroński, Natasza Ziółkowska-Kurczuk, Bohdan Zadura, Iwona Agnieszka Siedlaczek, ks. prof. Andrzej Szostek, Shirin Kader, Bolesław Stelmach, Krzysztof Cugowski, Dorota Ignatjew.

Kuratorką cyklu jest Dorota Lesiak

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej