W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Kino w Teatrze Starym „Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów"

Kino w Teatrze Starym „Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów"
Data rozpoczęcia 2016-02-08
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Teatr Stary, ul. Jezuicka 18 Lublin
Organizator Teatr Stary w Lublinie
Udział Płatny
Koszt udziału Bilety: normalne 25 zł, ulgowe 20 zł
Kategoria Film

Pracownica fabryki papierosów Mania pozuje do plakatu reklamującego nową markę papierosów. W pracowni malarza poznaje młodego kompozytora Hansa i staje się jego muzą. Na drodze do szczęścia młodych staje wpływowy akcjonariusz Opery Narodowej, który grozi zablokowaniem premiery dzieła Hansa, jeśli Mania nie zostanie jego kochanką… 


Jeden z pierwszych filmów niemieckich w karierze Poli Negri, nakręcony tuż po jej wyjeździe z Polski, zobaczymy w wersji zrekonstruowanej cyfrowo dzięki programowi Filmoteki Narodowej NITROFILM, w ramach którego jedyna zachowana kopia została wykupiona od prywatnego kolekcjonera z Czech i pieczołowicie odnowiona - Magda Sendecka, kuratorka programu filmowego w Teatrze Starym

CZERWIE to niezależna polska formacja prezentująca alternatywne dźwięki z pogranicza folku, etno, sceny absurdu, teatru i filmu. Muzycy są twórcami i wykonawcami muzyki do wielu projektów teatralno-filmowo-plastycznych. Stworzyli i wykonywali muzykę do spektaklu w reżyserii Piotra Cieplaka „Albośmy to jacy, tacy" na podstawie „Wesela" St. Wyspianskiego (Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera, Warszawa, 2007). Sztukę wystawioną 50-krotnie w stolicy wyemitowano wielokrotnie w TVP Kultura. 
W swojej dyskografii muzycy mają 5 autorskich albumów. W roku 2004 zespół wydał album pt. „Padlina" między innymi z gościnnym udziałem Maćka Maleńczuka. Rok 2008 przynosi limitowany projekt pt. „Otwarta Sztuka Dla Ludu", który niejednokrotnie gościł na antenach polskich i europejskich stacji radiowych. Na płycie pojawili się aktorzy z Teatru Powszechnego (m.in Mariusz Benoit), producenci muzyki elektronicznej i wielu innych artystów polskiej sceny muzycznej. W roku 2012 ukazała się różnorodna stylistycznie płyta „Melanż” uznana przez krytyków za jedną z najlepszych płyt wydanych Polsce w 2012 roku. W 2013 roku grupa wydaje album “Czerwie Nosferatu Live” będąca muzycznym zapisem trasy koncertowej pod tym samym tytułem.
W międzyczasie grupa tworzy muzykę do sztuk teatralnych (m.in. Teatr Klinika Lalek), filmów niemych, dokumentu i fabuły, ostatnio do produkcji o łódzkim obozie koncentracyjnym dla dzieci podczas II wojny światowej w reżyserii Urszuli Sochackiej pt. „Nie wolno się brzydko bawić”.


W skład grupy wchodzi obecnie 4 muzyków: Wojtek Zaborowski, Maciek Kudłacik, Paweł Zawarus, Piotrek Bogunia – operujących następującym instrumentarium: perkusja, ksylofon, instrumenty perkusyjne, instrumenty etniczne, bas, gitara, mandolina, akordeon, syntezatory.
CZERWIE znajdują się w ścisłej polskiej czołówce grup grających „na żywo” muzykę do filmów niemych.