W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Kino w Teatrze Starym: "Pan Tadeusz"

Kino w Teatrze Starym: "Pan Tadeusz"
Data rozpoczęcia 2014-09-22
Godzina rozpoczęcia 18:00
Kategoria Film

FILM Z MUZYKĄ NA ŻYWO. Muzykę wykona kompozytor i performer Marcin Pukaluk.

"Pan Tadeusz"
Polska 1928 / 124' / b.o.
film po rekonstrukcji i konserwacji, ze zbiorów Filmoteki Narodowej
reżyseria: Ryszard Ordyński
scenariusz: Ferdynand Goetel, Andrzej Strug
wyk.: Wojciech Brydziński (Adam Mickiewicz), Stanisław Knake-Zawadzki (Sędzia), Jan Szymański (Jacek Soplica), Mariusz Maszyński (Hrabia), Leon Łuszczewski (Tadeusz Soplica), Helena Sulimowa (Telimena), Zofia Zajączkowska (Zosia), Paweł Owerłło (Podkomorzy), Helena Górska-Brylińska (Podkomorzyna) i inni.

Druga próba ekranizacji Mickiewiczowskiej epopei – po przerwanej z przyczyn technicznych autorstwa Zygmunta Mayflauera z 1919 roku – zrealizowana została na dziesięciolecie odzyskania niepodległości Polski. Na uroczystej premierze pojawili się dostojnicy państwowi – prezydent Ignacy Mościcki i marszałek Józef Piłsudski, dyplomaci i wpływowe osobistości. Ilustrację filmową najefektowniejszych scen „Pana Tadeusza” łączą strofy poematu wyświetlane na planszach, co komentowano na ogół pochlebnie, porównując zamysł twórców do kongenialnych ilustracji Andriollego, choć krytykowano przewagę scen batalistycznych nad rodzajowymi.

Antoni Słonimski pisał, leciutko tylko ironizując: „Pochwalić należy dobry dobór napisów. Bagatela! Cóż to były za napisy! Pierwszy raz w życiu w kinie z niecierpliwością czekałem na napisy. Słowa Mickiewicza w nowem optycznem podaniu tchnęły świeżością i urokiem nieodpartym. Bardzo było do twarzy tym trzynastozgłoskowcom na płótnie. O reżyserii Ordyńskiego powiedzieć można jedno: nie mieliśmy dotąd filmu krajowego na tym poziomie. Staranność, inteligentny wybór, czystość i prawda wykonania każą nam złożyć p. Ordyńskiemu szczere powinszowania”.

Marcin Pukaluk - kompozytor, performer i producent muzyczny. Tworzy do filmów, reklam, zajmuje się oprawą muzyczną dużych gal i eventów. Prowadzi również bogatą działalność koncertową. Jako wielki pasjonat filmu niemego jeździ po kinach studyjnych polski, grając seanse z muzyką na żywo. Z racji swego muzykologicznego wykształcenia łączy elementy klasyki z ambient, folkiem i muzyką rozrywkową. Tworzy muzykę różnorodną zarówno pod względem faktury jak i stylistyki. Obok sentymentalnych, słowiańskich melodii odnaleźć tu można monumentalne brzmienia orkiestrowe, obok żywiołowych, drapieżnych fragmentów rockowych, miękkie, przestrzenne brzmienia elektroniczne. W wywiadach podkreśla, że kluczem do zrozumienia jego muzyki jest obraz. Często decyduje on o ostatecznym kształcie utworu, nadając mu przy tym wyjątkowy, ilustracyjny charakter.

Projekt „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Bilety: normalne 25 PLN, ulgowe 20 PLN

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej