W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Komeda. Osobiste życie jazzu

Komeda. Osobiste życie jazzu
Data rozpoczęcia 2019-04-28
Godzina rozpoczęcia 16:00
Miejsce Miejska Biblioteka Publiczna - Filia nr 2, ul. Peowiaków 12
Organizator Miejska Biblioteka Publiczna - Filia nr 2, ul. Peowiaków 12
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie

Spotkanie autorskie z Magdaleną Grzebałkowską – autorką książki „Komeda. Osobiste życie jazzu”. To poruszający portret pokolenia, dla którego jazz był najpiękniejszą – i często jedyną – namiastką wolności.

Człowiek tajemnica. Listów nie pisał. Dzienników nie prowadził. Mruk. Miły. Uśmiechnięty. Osobny – tak o nim mówili. Większość tego, co wiemy o Krzysztofie Komedzie, pochodzi ze wspomnień jego żony. Często sprzecznych z tym, co pamiętają inni. Agnieszka Osiecka pisała, że gdy grał na fortepianie, jego dłonie opowiadały „małe, kameralne historie o niebie dla dwojga osób”. Ale jego życie taką historią nie było. By poznać prawdę o jednym z najwybitniejszych polskich muzyków, którego kołysankę z Dziecka Rosemary nucił cały świat, Magdalena Grzebałkowska odwiedza między innymi państwa skandynawskie, Rosję i Stany Zjednoczone. Dociera do ostatniego żyjącego świadka tragicznego upadku ze skarpy sprzed pięćdziesięciu lat i jako pierwsza przedstawia jego wersję wydarzeń. Odkrywa osobiste życie polskiego jazzu – Komedy i środowiska, w którym się obracał: od barwnego życia Piwnicy pod Baranami i narodzin warszawskiego Jazz Jamboree aż po Los Angeles tuż po lecie miłości.

prowadzenie: Maciej Nowak

Magdalena Grzebałkowska – polska pisarka i reporterka. Ukończyła historię na Uniwersytecie Gdańskim. Od 1998 roku pracuje w „Gazecie Wyborczej”. Mieszka w Sopocie. Autorka biografii ks. Jana Twardowskiego oraz Tomasza i Zdzisława Beksińskich. Laureatka Nagrody Grand Press oraz Śląskiego Wawrzynu Literackiego. W 2016 roku nominowana do Nagrody Literackiej Nike za książkę „1945. Wojna i pokój”. Książka ta otrzymała tytuł Książki Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii literatura faktu.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej