W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Koncert "Fundacji Muzyka Kresów"

Koncert "Fundacji Muzyka Kresów"
Data rozpoczęcia 2012-07-05
Godzina rozpoczęcia 19:00
Kategoria Koncert

Zespół wybrał kilka piosenek ukraińskich, bardzo melodyjnych, wielogłosowych. Polacy cenią wielogłos między innymi dlatego, że w pieśni polskiej go nie uświadczysz, a więc wydaje sie czymś bardziej skomplikowanym, trudniejszym do zaśpiewania - ci, co śpiewają wiedzą, że jest odwrotnie, więcej problemów sprawia wykonanie pieśni jednogłosowej. Takich więc też kilka zaprezentujemy.

Wykonawcami będą śpiewacy z doświadczeniem (Olga Kozieł, Bartłomiej Drozd, Paweł Grochocki i Edmund Kuryluk) i ci, którzy dopiero rozpoczynają swoja podróż ku pieśni, to znaczy uczniowie Międzynarodowej Szkoły Muzyki Tradycyjnej przy Fundacji Muzyka Kresów i Ośrodku "Rozdroża".

Po występie odbędzie się projekcja filmu "Takich pieśni sobie szukam" (2008, reż. Jagna Knittel). Film powstał pod wpływem spotkania dwóch światów. Młodych ludzi z miast, miłośników muzyki tradycyjnej, którzy dotarli na Polesie w poszukiwaniu archaicznych pieśni z wiejskimi artystami, śpiewakami z poleskich wsi Perebrody i Stari Koni (pogranicze ukraińsko-białoruskie). Kiedyś śpiewacy pełnili istotną rolę w swej społeczności, a dziś, kiedy od kilkudziesięciu lat muzyka tradycyjna jest już niepopularna, żyją trochę na marginesie. Ich talenty muzyczne zostały zapomniane zarówno przez wieś jak i przez nich samych. Ci starzy ludzie dzięki przybyszom „z innego świata” odnaleźli motywację żeby znów śpiewać, poprzez pieśni odżył świat ich młodości. Między nimi a przybyszami z miast zrodziła się szczególna więź, pełna radości z odnalezienia wspólnej pasji, jaką jest śpiewanie. Zdjęcia do filmu powstawały podczas wieloletnich, kolejnych przyjazdów twórców filmu na Polesie.

Wstęp wolny