W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Koncert Główny
Data rozpoczęcia 2009-12-12
Godzina rozpoczęcia 19:30
Miejsce Akademickie Centrum Kultury "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16
Kategoria Koncert

Wystąpią: Orkiestra św. Mikołaja, Vedan Kołod (Syberia), VieśNova oraz laureaci konkursu.

Orkiestra Św. Mikołaja istnieje od 1988 r. Od lat plasuje się w czołówce polskich zespołów folkowych. Rozpoznawalną cechą kapeli jest akustyczne brzmienie i używanie wielu manier wokalnych, m.in. "białego śpiewu". W swoich aranżacjach siedmioosobowa grupa stosuje często egzotyczne instrumenty strunowe: dutar i cymbały, smyczkowe - mazanki, skandynawską nyckelharphę i całą gamę tradycyjnych instrumentów dętych. To one w dużej mierze tworzą specyficzny i niepowtarzalny koloryt brzmienia zespołu nadając mu mistyczną aurę. Jako jedna z pierwszych kapel wprowadziła do repertuaru muzykę inspirowaną słowiańskim folklorem muzycznym, przede wszystkim polskim, łemkowskim i huculskim i tym inspiracją pozostała wierna do dziś.

Vedan Kolod, słowiańska grupa folkowa ('Wieszcze Drzewo'), została utworzona w 2005 r. na Syberii (Rosja) przez Tatianę i Valeriego Naryshkinów jako muzyczny projekt ożywiający tradycję i historię pogańskiej Rosji z czasów przed pojawieniem się chrześcijan. Tego samego roku zdobyła nagrodę na Międzynarodowym festiwalu "Ustuu-Huree" i tytuł najlepszej rosyjskiej grupy folkowej. Vedan Kolod komponuje własną muzykę, ale w oparciu o ostatnie odkrycia i analizy naukowe prowadzone przez archeologów oraz badaczy folkloru. Prezentuje kulturę pierwotnej Rosji ożywiając jej pieśni i tradycję. Od początku swego istnienia zespół "przywrócił do życia" wiele prawie zapomnianych rosyjskich instrumentów ludowych - gusli, okaryna, słowiańskie bębny, róg scytyjski, sharkuncy, flety, vargan (drumla) i inne - odnowionych, odtworzonych i zrekonstruowanych przez mistrza Valeriego Naryshkin.

VieśNova powstał pod koniec 2007 r. w Młodzieżowym Domu Kultury w Suwałkach. Pomysł połączenia tradycyjnej muzyki z nowoczesnymi aranżacjami pozwolił stworzyć ciekawy i atrakcyjny dla współczesnej publiczności styl wykonywania tradycyjnych pieśni z terenu Suwalszczyzny. Tradycyjne pieśni wykonywane archaicznym białym głosem (zwanym też śpiewokrzykiem) połączono z nowoczesnymi aranżacjami zawierającymi elementy rocka, jazzu, bossa novy i funky oraz szeroko pojętej "muzyki rozrywkowej". Autorem aranżacji, pomysłodawcą brzmień i wyrazu artystycznego jest lider i gitarzysta zespołu - Wiesław Jarmoc.

Bilety: 30/35 zł

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej