W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Koncert Główny
Data rozpoczęcia 2010-12-11
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Akademickie Centrum Kultury "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16
Kategoria Koncert

Zagrają:
Orkiestra Św. Mikołaja
Orkiestra wynajduje, tworzy i gra muzykę folkową już od dwudziestu jeden lat. Ten wóz pełen muzyków wyruszył w 1988 r. Niektórzy z niego spadali, wielu dosiadało się po drodze. Obok Mikołajów wyruszali też inni - tak powstawały środowiska folkowe w Polsce, nie tylko wokół grupy z Lublina. Od ponad dwudziestu lat Orkiestra kontynuuje na polskich i nie tylko scenach swoją muzyczną podróż, która rozpoczęła się od wyprawy w góry. Wiodła przez zapomniane dróżki, którymi chodzili Łemkowie, Bojkowie, Polacy i Huculi. Tworzyła folkową mapę - głównie Bieszczad oraz Beskidów i dalej - Karpat, aż po Ukrainę. Powracała też bliżej, na Lubelszczyznę. Szuka muzyki i wspomnień. Śladów po opuszczonych domach i cmentarzach - fundamenty, kominy, zarośnięte cerkwiszcza - ale i ludzi, którzy przekraczali progi tamtych domów. Odklina w muzyce ich radości i smutki, przywołuje zapomnianych, także poprzez wciąż uzupełniane tradycyjne instrumentarium i techniki śpiewu.
Muzycy: Anna Bielak (skrzypce, śpiew), Agnieszka Kołczewska (bębny, instrumenty perkusyjne), Maria Natanson (skrzypce, altówka, kemençe, śpiew), Bogdan Bracha (śpiew, skrzypce, fujarki, instr. stroikowe), Piotr Majczyna (mandola, kobza, dutar, gitary, śpiew), Marcin Skrzypek (gitara, mandolina, koboz, cymbały, bębenki, śpiew), Robert Brzozowski (kontrabas).

Auļi (Łotwa)
Młoda łotewska grupa folkowa Auli powstała wiosną 2003. Zespół założyło kilku bębniarzy i dudziarzy kierujący się post-folklorystyczną wizją. Muzykę kapeli można określić jako tradycyjne dźwięki ze współczesnym akcentem. Nazwa zespołu także nawiązuje do ich muzyki, bliskiej naturze. Oznacza dźwięk pszczół i galopujących koni. Na warsztat kapela bierze m.in. bałtyckie klimaty muzyczne oparte na brzmieniu takich instrumentów jak dudy i bęben. Muzycy podkreślają to, że mimo, iż dudy kojarzą się przede wszystkim ze Szkocją czy Irlandią, to na Łotwie grano na nich już od XV wieku! Dzięki różnym rodzajom bębnów muzyka Auli jest dynamiczna i energiczna, a nogi same chcą tańczyć. Styl muzyki Auli sami artyści określają mianem „etnotrans" (etniczny trans), co można tłumaczyć jako inspirujący, energiczny i aktywny dialog z otoczeniem. Kapela gra głównie muzykę instrumentalną. Inspiracje czerpie z tradycyjnych brzmień dud, tańców i melodii zarówno łotewskich, jak i innych charakterystycznych dla krajów Europy. Łotysze mają bogate tradycje wokalne, dlatego kilka takich pieśni pojawia się w repertuarze kapeli, gdzie znalazły się również utwory na instrumenty perkusyjne. Muzycy grają na tradycyjnych dudach łotewskich techniką zwaną „elbowing", na bębnach o niskim brzmieniu (największych w krajach bałtyckich!) oraz na różnego rodzaju instrumentach perkusyjnych z regionu bałtyckiego. W ich muzyce pojawia się też ģīga (łotewski instrument strunowy), drumla, talerze i gongi.
Muzycy: Kaspars Bārbals, Edgars Krūmiņš, Mikus Čavarts, Gatis Indrēvics, Kaspars Indrēvics, Māris Jēkabsons, Edgars Kārklis, Normunds Vaivads, Gatis Valters, Leanne Barbo

Cimbaliband (Węgry)
Cimbaliband jest jak prawdziwa wschodnioeuropejska metropolia. Bo choć grupa pochodzi z Węgier, to ich muzyka przekracza granice. Większość tematów pochodzi z szeroko rozumianych Bałkanów. Oprócz tradycyjnych motywów węgierskich („Selyemcsárdás") zdarzają się tu tematy serbskie („Ciganskolo"), rumuńskie („Velencei álom", „Oppadirida", „Megyek az úton" i „Lautar din Bacau"), bułgarskie („Oriental Mahala") a nawet macedońskie („Siciliana Karsilama") i transylwańskie („Ez a világ").
W kapeli grają: serbski akordeonista, węgierski skrzypek, chorwacki tamburynista, cygański basista, szwabsko-węgierski cymbalista. I mimo że każdy z muzyków preferuje inny rodzaj muzyki: węgierski czy południowo-słowiański folk, muzykę ludową Bałkanów, muzykę klasyczną, jazz bądź rock'n'roll, to istnieją dwie rzeczy, które łączą artystów Cimbaliband: przyjaźń i magiczny, węgierski instrument, jakim są cymbały. Nie przez przypadek mówi się, że Balázs Unger jest Chuckiem Berry cymbałów. Dzięki szybkim riffom i różnorodności stylów, dyryguje kapelą zza prawdziwego, węgierskiego „stołu mikserskiego".
Muzycy: Balazs Unger - cymbały, śpiew; Szlobodan Wertetics - akordeon; Gellért Boda - skrzypce; Krisztian Rodek - tambura, altówka, darbuka, śpiew; Peter Pataj - kontrabas; Eszter Szita - śpiew; Gergo Unger - gitara, śpiew.

Wystąpią też Laureaci konkursu Scena Otwarta 2010.

bilety - 30/35zł

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej