W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Koncert inauguracyjny: IV Międzynarodowy Festiwal Braci Wieniawskich

Koncert inauguracyjny: IV Międzynarodowy Festiwal Braci Wieniawskich
Data rozpoczęcia 2017-02-10
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Sala koncertowa Filharmonii Lubelskiej, ul. M. Curie-Skłodowskiej 5
Organizator Filharmonia im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie
Udział Płatny
Koszt udziału 30, 25, 20 zł
Kategoria Koncert

KONCERT INAUGURACYJNY

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej

Chór Filharmonii im. H. Wieniawskiego Lutnia Lubelska

Chór „Gloria” Lwowskiej Filharmonii Obwodowej

Galicyjski Akademicki Chór Kameralny

Elżbieta Krzemińska – przygotowanie chórów

Dorota Wójcik – sopran

Urszula Kryger – alt

Lukas Geniusas – fortepian

Wojciech Rodek – dyrygent

Program:

  • J. Wieniawski - Semiramis op. 53 na chór i orkiestrę lubelskie prawykonanie
  • S. Prokofiew – III Koncert fortepianowy C-dur op. 26
  • G. Mahler – II Symfonia c-moll Zmartwychwstanie

Tegoroczny, Międzynarodowy Festiwal Braci Wieniawskich rozpoczniemy w wielkim rozmachem, na scenie wystąpią połączone siły – orkiestra i chóry pod dyrekcją Wojciecha Rodka, Lukas Geniusas oraz dwie znakomite śpiewaczki Dorota Wójcik i Urszula Kryger. Część symfoniczną otworzy nieznana szerszej publicznośći kantata Semiramis młodszego z braci Wieniawsikch, zamknie zaś II Symfonia Gustava Mahlera.
Lukas Geniusas należy do najbardziej rozpoznawalnych postaci współczesnego świata pianistycznego. Pierwsze międzynarodowe sukcesy osiągnął jako czternastolatek, kiedy to otrzymał II nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Fryderyka Chopina dla Młodzieży w Moskwie. Kolejne triumfy to II nagroda w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Szkocji (2007), I nagroda w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Musica della Val Tidone” w Pianello (2009), I nagroda w Międzynarodowym Konkursie Giny Bachauer w Salt Lake City (2010), I Nagroda German Piano Award we Frankfurcie nad Menem (2012) oraz Srebrny Medal 15 Konkursu im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie.
Polskim melomanom pianista zapadł w pamięć sześć lat temu, gdy został laureatem II nagrody XVI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie. W Lublinie Lukas Geniusas wykona III Koncert fortepianowy C-dur Sergiusza Prokofiewa. 
II Symonia c-moll Gustava Mahlera. Zmartwychwstanie to dzieło niezwykłe, majestatyczne i wzniosłe, wypełnione ekstremalnymi emocjami.  Muzyka z jednej strony nasycona symboliką śmierci i chorałowych współbrzmień, z drugiej zaś niosąca nadzieję życia wiecznego. Stoimy nad grobem osoby, którą bardzo kochaliśmy… pisał w komentarzu programowym kompozytor. I teraz, w tym trudnym momencie, zadajemy sobie pytania. Co dalej? Czym jest życie, i czym śmierć? Dlaczego żyjemy? Dlaczego cierpimy? Czy to tylko przerażający żart? Będzie ciąg dalszy? Czy nastąpi życie wieczne?

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej