W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Koncert: Katolub Orchestra
Data rozpoczęcia 2017-07-09
Godzina rozpoczęcia 18:45
Miejsce Błonia pod Zamkiem, Scena pod Namiotem
Organizator Warsztaty Kultury
Udział Bezpłatny
Kategoria Koncert

Specjalnie na Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia – odbywający się w tym roku w ramach Wielkiego Jubileuszu 700-lecia miasta – przygotowany został projekt muzyczny KATOLUB Orchestra, łączący artystów z dwóch niezwykłych i bardzo muzycznych miast: Lublina i Katowic.

Lublin świętuje 700 lat, Katowice niespełna dwa lata temu kończyły 150, wtedy także zostały przyjęte do prestiżowej sieci Miast Kreatywnych UNESCO jako Miasto Muzyki. Dwa tak istotne jubileusze zrodziły potrzebę wspólnego działania. Do projektu zaproszono muzyków na co dzień poruszających się w całkowicie odmiennych rejonach muzycznych. Lublin reprezentuje skład folkowy – Čači Vorba, natomiast Katowice połączone siły muzyczne awangardowych zespołów Lód 9, Hengelo i Pigeon Break. Efektem tego spotkania i muzycznego dialogu jest nowy materiał, który zabrzmi po raz pierwszy 9 lipca na Dziedzińcu Zamku Lubelskiego, na zakończenie festiwalu.

O artystach biorących udział w projekcie:

Čači Vorba - z doskonale przyjętym brytyjskim debiutem na legendarnym WOMAD Festival, Nagrodą Niemieckich Krytyków Fonograficznych oraz ponad 400 koncertami w 20 krajach Čači Vorba postrzegana jest jako jeden z czołowych polskich wykonawców folkowych ostatnich kilku lat. Oryginalna mieszanka potraktowanej z pasją i fachowością tradycji (cygańskiej, bałkańskiej i karpackiej), własnych kompozycji i muzycznych „remake’ów” pełnych mnóstwa nie-folkowych pomysłów czerpiących m.in. z jazzu, rocka, klasyki czy muzyki filmowej, sprawia iż muzyka Čači Vorba wymyka się utartym schematom orkiestr dętych, Balkan-beatu czy cekinowej stylizacji. Wykonywana na tradycyjnych akustycznych instrumentach „cygańska fuzja” gatunków i stylów to wielopłaszczyznowe połączenie etnicznej transowości, rockowej dynamiki, subtelnych jazzujących harmonii i psychodelicznej przestrzeni, spojone charyzmatycznym głosem solistki grupy Maszy Natanson. Wokalistka i skrzypaczka w wieku kilkunastu lat porzuciła szkołę i rodzinny dom, rozpoczynając kilkuletnią samotną wędrówkę przez Karpaty w poszukiwaniu żywej muzyki tradycyjnej. Mieszkała m.in. z romskimi muzykami ze Spisza, ucząc się ich języka, pieśni oraz muzycznej wrażliwości. Dzisiaj postrzegana jest jako jedna z czołowych polskich wokalistek folkowych, swobodnie poruszając się pomiędzy różnymi tradycyjnymi technikami śpiewu, a zarazem jedna z niewielu nie-romskich artystek tworzących własne teksty i śpiewających w tym języku.

Skład: Masza Natanson – śpiew, skrzypce | Rafał Gontarski – akordeon | Piotr Majczyna – bouzouki, mandola, gitara | Robert Brzozowski – kontrabas | Stanisław Siedlaczek – instrumenty perkusyjne

Lód 9 - hałas uporządkowany, dźwięk wyzwolony. Lód 9 to przekraczanie granic wyobraźni. To przebojowy, awangardowy trip w towarzystwie elektroniki, waltorni i skrzypiec. To nieprzewidywalność, energia, szaleństwo. To muzyka dnia po końcu świata. Michał Zdrzałek i Maciej Klich znają się od dziecka, razem zaczęli grać podczas studiów na Akademii Muzycznej w Krakowie.

Hengelo – zespół Hengelo powstał pod koniec 2015 r. w Katowicach. Pięć osób, każda z innego muzycznego świata i z innym bagażem doświadczeń, które spotkały się, żeby zacząć zupełnie nowy rozdział. Styl muzyczny grupy najczęściej określa się jako połączenie modern rocka z wpływami syntezatorowej muzyki lat 80-tych oraz współczesnych alternatywnych brzmień. Hengelo zadebiutowało w lutym 2016, nagrywając studyjną wideosesję dla projektu Silesia Video Session. Wraz z pojawieniem się w sieci debiutanckich utworów, Hengelo rozpoczęło działalność koncertową. Artyści mają na koncie zwycięstwa w prestiżowym konkursie Katofonia Music Outbreak, konkursie „Zrób Hałas” organizowanym przez Teatr Śląski oraz projekcie Dzielnica Brzmi Dobrze, realizowanym pod egidą Katowice Miasto Muzyki UNESCO. Oprócz regularnychkoncertów, grupa regularnie bierze udział w wielu przedsięwzięciach kulturalnych na Śląsku. W listopadzie 2016 r. pojawiło się ich debiutanckie wydawnictwo promujące, zatytułowane „Hungry Eyes”. 
Skład: Mateusz Konieczny (wokal) | Robert Zając (bas) | Paweł Palej (gitara) | Łukasz Kozera (klawisze) | Jacek Brzezina (perkusja)

Pigeon Break – Pigeon Break to solowy projekt muzyczny Michała Paducha – kompozytora, nieczynnego pianisty, miłośnika ptaków i mistrza spaghetti. Jego styl określono jako „post-traumatic electro freestyle”, a sam twierdzi, że tworzy gniewne piosenki dla rozgniewanych ludzi. Nie znosi bluesa, wątróbki i braku poszanowania dla przecinka.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej