W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Koncert: Miasto Kultury. 600-lecie fresków w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim

Koncert: Miasto Kultury. 600-lecie fresków w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim
Data rozpoczęcia 2018-09-30
Godzina rozpoczęcia 20:00
Miejsce Archikatedra Lubelska
Organizator Stowarzyszenie Camerata Lubelska
Udział Bezpłatny
Kategoria Koncert

W ramach koncertu zaprezentowana zostanie muzyka polska okresu renesansu powstała w epoce zaistnienia zabytku, także XVIII wieczne dzieło wokalno-instrumentalne Jana Wańskiego Litania do Trójcy Świętej, odwołujące się do idei wezwania, jakie nosi Kaplica Zamkowa. Uzupełnieniem przekazu muzycznego koncertu będzie narracja słowna oparta o teksty poetyckie lubelskich poetów: okresu renesansu (Sebastian Fabian Klonowic) i doby współczesnej (Józef Czechowicz), także teksty ku czci Trójcy Świętej (Roman Brandstaetter, św. Jan Paweł II). Integralną część wydarzenia muzycznego stanowić będzie prelekcja edukacyjna rozpoczynająca koncert, przybliżająca słuchaczom wiedzę na temat unikatowego zabytku.

Celem realizowanego przedsięwzięcia jest upamiętnienie rocznicy 600-lecia fresków w kaplicy Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim jako niezwykłego dziedzictwa kulturowego miasta Lublin i dziedzictwa narodowego, także edukacja społeczna w zakresie poszerzenia i utrwalenia wiedzy o unikatowym zabytku miasta Lublin.

Obsada wykonawcza koncertu to: zespół wokalny Camerata Lubelska, zespół instrumentalny, soliści, narrator.

Camerata Lubelska – kameralny zespół wokalny powołany został w 2001 roku z inicjatywy prof. Kazimierza Górskiego. Zespół tworzą śpiewacy z wieloletnią praktyką wokalną, wywodzący się z akademickiego środowiska chóralnego Lublina. Szczególne osiągnięcia lubelskich artystów to: promowanie rodzimej twórczości barokowej i oświeceniowej, takich kompozyto­rów jak: Józef Zeidler, Jan Wański i Szymon Ferdynand Lechleitner oraz współpraca ze środowiskiem współ­czesnych kompozytorów lubelskich, takich jak: Andrzej Nikodemowicz, Mieczysław Mazurek i Rafał Roz­mus. Wysoki poziom artystyczny, o jaki zabiega nieustannie Camerata Lubelska, jest wypadkową wielu czynników, takich jak: doskonalenie warsztatu wokalnego i troska o stylową interpretację wykonywanych dzieł, ale też dbałość o wielopłasz­czyznowy wymiar realizowanych projektów, na które składają się: muzyka, słowo i obraz. Dzięki współpracy z solistami – wokalistami, instrumentalistami, a także aktorami i dyrygentami, Camerata tworzy zespół muzykujących artystów. W okresie swojego 15 - letniego istnienia Camerata Lubelska wpisała się trwale w krajobraz muzyczny, stając się zespołem rozpoznawalnym i identyfikowanym z Lublinem w perspektywie ogólnopolskiej. Poprzez swoje nietuzinkowe projekty muzyczne oraz udział w cyklicznych imprezach artystycznych, zespół pozy­skał stałe grono słuchaczy i wypracował atrakcyjną formułę promowania sztuki wysokiej.

Koncert Miasto Kultury. 600-lecie fresków w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim realizowany jest we współpracy z Muzeum Lubelskim i objęty jest honorowym patronatem:

  • Prezydenta Miasta Lublin
  • Wojewody Lubelskiego