W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Koncert: Paweł Szpura i Hubert Zemler

Koncert: Paweł Szpura i Hubert Zemler
Data rozpoczęcia 2015-04-18
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Dzielnicowy Dom Kultury "Węglin", ul. Judyma 2a
Kategoria Akcja

Paweł Szpura i Hubert Zemler są chyba najbardziej zapracowanymi perkusistami na warszawskiej scenie muzyki improwizowanej, eksperymentalnej i free jazzu. Po wielu nocach spędzonych na rozmowach o muzyce, postanowili powołać do życia wspólny projekt – Pilokatabaza. Bogactwo barw instrumentów perkusyjnych przefiltrowane przez wrażliwość muzyków gwarantuje niesamowite doznania psychoakustyczne. Mimo faktu, iż obaj realizują się artystycznie na tym samym instrumencie, ich podejście do muzyki i improwizacji wyraźnie się różni, co jest siłą napędową duetu.

Skład:
Paweł Szpura – perkusja, instrumenty perkusyjne
Hubert Zemler – perkusja, instrumenty perkusyjne

Paweł Szpura to perkusista, którego styl jest kompilacją wielu tradycji. W jego grze można usłyszeć inspiracje perkusją czarnej arabskiej Afryki, tradycje tureckie, a także nawiązania do amerykańskich perkusistów rockowych z lat 60. i 70. Szpura operuje tymi stylistykami z niezwykłą lekkością, zaskakując słuchacza rozwiązaniami rytmicznymi lub wprowadzając go w głęboki trans, to sprawia, że jest kontynuatorem tradycji Eda Blackwella i Hamida Drake'a. Współpracuje między innymi z Wacławem Zimplem, Raphaelem Rogińskim czy Mikołajem Trzaską.
Hubert Zemler to perkusista, kompozytor i improwizator współtworzący kilka ważnych warszawskich zespołów sceny niezależnej (między innymi „Piętnastka” – wraz z Piotrem Kurkiem, „Slalom” – z Bartoszem Weberem i Bartłomiejem Tycińskim czy Shy Albatross – wspólny projekt Raphaela Rogińskiego i Natalii Przybysz). Bierze również udział w przedsięwzięciach, które mają niebagatelne znaczenie dla kultury polskiej, takich jak na przykład pierwsze polskie wykonanie utworu „Music for 18 Musicians” Steva Reicha (zorganizowane przez zespół Kwadrofonik), koncerty kompozytorskie kompozytorów muzyki współczesnej (Tadeusz Wielecki, Arturas Bumsteinas). Angażuje się również w projekty interdyscyplinarne, takie jak współpraca z teatrem tańca Dada von Bzdulow oraz tworzenie muzyki na żywo do filmów Franciszki i Stefana Themersonów oraz arcydzieł polskiej animacji eksperymentalnej (wraz z Pawłem Szamburskim i Patrykiem Zakrockim). Przez lata zbierał doświadczenia ze skrajnie odległych muzycznych światów – od muzyki improwizowanej, przez muzykę współczesną, klasyczną, jazzową po muzykę etniczną (Rei Ceballo i Calle Sol, Ritmodelia) i ambitny pop (Natalia Przybysz, Incarnations). Ciągle poszukujący, konsekwentnie podążający swoją drogą, wytworzył własne, oryginalne brzmienie poparte niespotykaną wrażliwością, pomysłowością i niebywałą techniką gry. Jeden z koncertów Huberta Zemlera został uwieczniony i wydany w 2012 roku przez oficynę wydawniczą LADO ABC jako album „Moped”. Kolejna płyta studyjna „Gostak & Doshes”, ukazała się w październiku 2014 roku nakładem wydawnictwa Bôłt Records. Współpracował między innymi z Evanem Ziporynem, Gyanem Riley'em, Agustim Fernandezem, Felixem Kubinem, Tadeuszem Wieleckim, Ryszardem Lateckim, Piotrem Kurkiem, Raphaelem Rogińskim, Wacławem Zimplem, Pawłem Szpurą, Pawłem Szamburskim, Miłoszem Pękalą, grupą „Mitch & Mitch,” zespołem „Kwadrofonik” czy ansamblem „Kawalerowie Błotni”. W 2009 roku zdobył brązowy medal na międzynarodowej Delfiadzie (olimpiadzie artystów) w Korei, w kategorii perkusja solo. Koncertował w całej Europie, w Stanach Zjednoczonych, w Turcji, na Bliskim Wschodzie oraz w Korei i Japonii.

O Cyklu „Peryferia”
Węglin znajduje się na obrzeżu miasta, z dala od jego zgiełku i pośpiechu, a bliżej przyrody. Nadaje to dzielnicy inny rytm, sprzyjający spotkaniom i rozmowom. W ramach Cyklu „Peryferia” chcemy prezentować działania i twórców, którzy omijają centrum, zarówno w rozumieniu geograficznym, jak i mentalnym. Artystów, którzy mają duży wpływ na oficjalne nurty kultury jednocześnie pozostając na ich uboczu. Podczas takich spotkań prezentować będziemy spektakle i filmy z muzyką na żywo, działania łączące ze sobą obraz i taniec, czy szeroko rozumiane działania performatywne. Pomysłodawcą i koordynatorem Cyklu "Peryferia" jest Sławomir Księżniak, dyrektor DDK "Węglin".


Wstęp – 5 zł (bilety do kupienia na godzinę przed koncertem)