W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Koncert: Po prostu Derwid Witold Lutosławski

Data rozpoczęcia 2018-09-15
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Trybunał Koronny w Lublinie
Organizator Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków Oddział Lubelski
Udział Bezpłatny
Kategoria Koncert

W ramach drugiej już edycji cyklu "Fonie Lublina" organizowanego przez Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków Oddział Lubelski skupimy się na twórczości polskich kompozytorów. Styl polski, czy to w muzyce wieku XIX czy późniejszej, stał się rozpoznawalnym na świecie idiomem. Za sprawą bohaterów spotkań z muzyką w Trybunale Koronnym świat raz po raz słyszał o dziełach polskich kompozytorów i miał okazję doceniać prezentowane przez nich, często niecodzienne, walory artystyczne. Dlatego też, w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, prezentujemy Państwu cykl koncertów, z których każdy poświęcony jest sylwetce innego Polaka - kompozytora.
Cykl koncertów dofinansowany jest przez Urząd Miasta Lublin. 


Po prostu Derwid
Witold Lutosławski 

 
Derwid to pseudonim stanowiący o nieznanym szerokiemu gronu publiczności obliczu Witolda Lutosławskiego. Twórca Łańcuchów czy Koncertu na orkiestrę parał się bowiem również pisaniem muzyki absolutnie rozrywkowej - dzieła jego, pisane w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych, wykonywali m.in. Kalina Jędrusik i Mieczysław Fogg. Opatrzone nie tylko humorem i nastrojem charakterystycznym dla polskiej estrady tych lat, ale także mistrzowsko zrealizowaną muzyką piosenki Lutosławskiego - Derwida są dziś prezentowane rzadko. Dlatego też kolejne spotkanie z cyklu pozwoli Państwu na nowo zbudować sobie obraz jego twórczej sylwetki. 
Piosenki z muzyką Witolda Lutosławskiego wykonają:

  • Dorota Szostak - Gąska - sopran
  • Jakub Gąska - tenor
  • Magdalena Maciąg - skrzypce
  • Damian Szymczak - klarnet 
  • Agnieszka Schulz - Brzyska - fortepian.
     

Patronat medialny nad wydarzeniami objęli: Polskie Radio Lublin, Kurier Lubelski i TVP 3 Lublin.
Mecenasem koncertów jest Hotel Victoria Lublin. 

Najważniejsze wydarzenia cykliczne