W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Koncert symfoniczny
Data rozpoczęcia 2017-01-27
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Sala koncertowa Filharmonii Lubelskiej, ul. M. Curie-Skłodowskiej 5
Organizator Filharmonia im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie
Udział Płatny
Koszt udziału 30, 25, 20 zł
Kategoria Koncert

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej
Ilona Drozd – marimba
Zygmunt Rychert – dyrygent
Program:

E. Sejourne – Concerto for Marimba and Strings 
E. Chabrier – Espana
M. Ravel – La Valse

Program styczniowego koncertu zestawia obok siebie nazwiska trzech reprezentantów muzyki francuskiej. Wieczór rozpoczniemy od najmłodszego z nich, Emmanuela Sejourne’a, twórcy doskonale znanego wielbicielom perkusyjnych brzmień. Jako czynny muzyk, Sejourne w pełni wykorzystuje wirtuozowski potencjał melodycznych instrumentów perkusyjnych, łącząc w swej twórczości klasykę, rock i jazz. W takim też stylu utrzymany jest prezentowany przez Ilonę Drozd Koncert na marimbę i smyczki, który wg czołowej kanadyjskiej perkusistki Anne-Julie Caron jest jednym z nielicznych utworów przedstawiającym marimbę w romantycznym świetle, z jej ekspresyjnymi możliwościami i zdolnością brzemienia jak fortepian.

Kolejna pozycja programu, choć francuska, korzeniami głęboko tkwią w stylistyce Półwyspu Iberyjskiego. Najbardziej znany utwór Emmanuela Chabriera España jest efektem półrocznej, rodzinnej podróży do Hiszpanii jaką kompozytor odbył rok wcześniej. Ta orkiestrowa rapsodia, dedykowana dyrygentowi Charlesowi Lamoureux, w pełni realizuje tytułową zapowiedź i korzystając z autentycznych, hiszpańskich motywów w znakomity sposób oddaje klimat i gorący temperament mieszkańców południa Europy.

W twórczości Ravela formę walca spotykamy kilkakrotnie, jej ukoronowaniem są jednak dwa arcydzieła: Walce szlachetne i sentymentalne oraz poemat choreograficzny La Valse. Skomponowany na zamówienie Sergiusza Diagilewa stanowić miał muzyczne tło do baletu na temat Wiednia. Ravel zamówienie wykonał, ale partytura nie znalazła uznania w oczach dyrektora Baletów Rosyjskich i premiera poematu odbyła się na scenie filharmonicznej. Jak na ironię po wielkim estradowym sukcesie przyszły sceniczne, i dziś La Valsefiguruje w programach teatrów baletowych całego świata.

Powszechnie uważa się, że La Valse jest sentymentalną refleksją po I wojnie światowej. George Benjamin analizując dzieło tak je podsumowywał: Nieważne jaka była intencja, jest to metafora dylematu przed jakim stanęła europejska cywilizacja, jako pokłosie Wielkiej Wojny; to jednoczęściowy plan fabuły narodzin, rozpadu i zniszczenia w formie muzycznej: walca.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej