W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Koncert "W górach jest wszystko co kocham..."

Koncert "W górach jest wszystko co kocham..."
Data rozpoczęcia 2013-10-26
Godzina rozpoczęcia 21:00
Miejsce Akademickie Centrum Kultury "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16
Kategoria Koncert

Dom o Zielonych Progach
Piosenki tej grupy należą dziś już do kanonu piosenek najczęściej śpiewanych na górskich szlakach. „Dom o Zielonych Progach" niektórzy wymieniają dziś jednym tchem z nazwami takich klasyków piosenki zwanej poetycką lub turystyczną jak „Wolna Grupa Bukowina" czy „Stare Dobre Małżeństwo". I coś w tym chyba jest... Historia zespołu sięga roku 2002, kiedy to wkrótce po powstaniu, na YAPIE, zespół zdobył potrójne laury: pierwsze miejsce w konkursie, nagrodę SKPB Łódź oraz nagrodę publiczności. Od tej pory „Dom" przeszedł długą drogę. Zmieniło się brzmienie, skład instrumentalny i wokalny zespołu. Dziś jest to grupa dojrzałych muzyków, mających na koncie setki koncertów, udział w licznych festiwalach i przeglądach. Zespół wydał trzy autorskie płyty, swoje piosenki nagrywał też na każdym z ośmiu już wydanych krążków z serii „W górach jest wszystko, co kocham..." Jedno się nie zmieniło: wciąż, jak przed kilkunastu laty, chodzą po górach, wciąż można ich spotkać na minikoncertach w schroniskach i bacówkach lub gdzieś przy ognisku. Miłość do gór słychać w każdej ich piosence. I choć każde z nich ma już swój własny dom, wciąż budują również ten wspólny - o zielonych progach. W lipcu ubiegłego roku tego ukazała się najnowsza płyta zespołu pt.: ŁÓDKI MARZEŃ, zawiera 11 zróżnicowanych kompozycji, tworzących spójną muzyczną całość.

Adsu
"To co robimy ludzie nazywają czasami: piosenka poetycka, albo literacka, piosenka z tekstem, pewnie też singer-songwriter, czyli śpiewający piosenkopisarz, a dla innych jest to folk z lekkim zacięciem rockowym, niektórzy mówią na nas: poezja śpiewana, co chociaż klasyfikuje nas gdzieś w przestrzeni, niekoniecznie oddaje to co robimy. Na pewno, co sami możemy odczuć, jest to piosenka niszowa."

Na Bani
Początek grupy wiąże się z wrześniową (po sesji poprawkowej) wyprawą trzech przyjaciół w Beskid Żywiecki. Byl to ciąg dalszy przedsesyjnych wędrówek, które przebiegały przy akompaniamencie twórczości Wolnej Grupy Bukowina, Bez Jacka i Słodkiego Całusa od Buby. Tam, wylegując się na łące z widokiem na Banię, powstał utwór Przegibek. Początkowo zespół zaistniał pod nazwą HGW (Hej Góry Wysokie), niemniej powstało wtedy sporo twórczości, do której grupa nie chce się przyznawać :-) Jakkolwiek niektóre piosenki grywane są do dziś na koncetach. Muzycznie zespół stara się oddalić od wszelkich nurtów, tworząc własny różnorodny styl (muzykę tworzy 5 członków grupy), starając się jednak nie wpaść w nazbyt uproszczone aranżacje. Twórczość Na Bani jak dotąd została zarejestrowana na dwóch wydanych w 15-lecie i 18-lecie działalności albumach