W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Koncert w ramach Cyklu „Peryferia”: Raphael Rogiński gra Coltrane'a

Koncert w ramach Cyklu „Peryferia”: Raphael Rogiński gra Coltrane'a
Data rozpoczęcia 2014-06-28
Godzina rozpoczęcia 19:00
Kategoria Koncert

Raphael Rogiński – gitarzysta, kompozytor, improwizator, animator kultury i badacz folkloru muzycznego. Urodzony w 1977 roku. Od 13 roku życia gra na gitarze elektrycznej. Wykształcony jazzowo i klasycznie edukację uzupełniał o muzykologię i etnomuzykologię. Od samych początków działalności twórczej, skupiony jest przede wszystkim na improwizacji wynikającej z jazzu i bluesa oraz na muzyce etnicznej i ludowej. Miks tych dwóch dróg jest wyznacznikiem stylu jego twórczości pod względem kompozytorskim, jak i wykonawczym. Głęboko związany z kulturą żydowską, szuka jej miejsca w swojej działalności. Prymitywna muzyka Ameryki, blues i rock lat 60. to następna znacząca część inspiracji Rogińskiego, która to przefiltrowana daje o sobie znać w zespołach, jak i koncertach solo. Dogłębne analizowanie technik gitarowych, klasycznych gitarzystów bluesowych i znajomość instrumentarium lat 50. i 60. jest podstawą jego brzmienia.
Zgłębianie muzyki dawnej zaowocowało projektem „Rogiński gra Bacha”, w którym to muzyka Bacha wykonana jest na gitarach preparowanych. Równolegle muzyk jest zaangażowany w projekty związane ze światową sceną nowego jazzu. Jego kompozycje, improwizacje lub interpretacje często ilustrują wydarzenia artystyczne – filmy dokumentalne i rysunkowe (np. Man Ray, Viking Elling), performensy (np. J.Kalina,), teatr tradycyjny i multimedialny (min. Lothe Lachmann videoteatr „Poza”, Teatr Stary w Krakowie) oraz słowo (np. Tadeusz Rożewicz, Mieczysław Myśliwski, Mieczysław Abramowicz, Andrzej Stasiuk). Koncertuje głównie w ramach projektów autorskich – występuje solo lub jako lider zespołów.
W tej chwili stałe projekty muzyczne Rogińskiego to: Shofar, Cukunft, Wovoka, Spinalonga, trio z Maciem Morettim i Marcinem Maseckim, duet Sisters oraz koncerty na gitarę solo. 
Grał i współpracował m.in. z: Kazuchisa Uchichashi, Le Quan Ninh, Noel Akchote, Frederic Blondy, Joe Giardullo, Keith Rowe, Axel Dorner, Thomas Lehn, Andrew Sharpley, John Edwards, John Tilbury, Brigit Ulher, Yale Strom, Tim Daisy, Dave Rempis, Mark Tokar, Mark Sanders, Clayton Thomas, Kris Wenders, Peter Jaquemyn, Wacław Zimpel, Emiter, Macio Moretti, DJ Lenar, Daniel Pigoński, Konstanty Usenko, Jarek Bester, Ireneusz Socha, Kadim O.Pavluk, Ryszard Latecki, Rafał Mazur, Piotr Bukowski, Arszyn, Mikołaj Trzaska, Maria Peszek.
Podczas koncertu w DDK „Węglin” Artysta zaprezentuje własne interpretacje utworów jednego z najwybitniejszych i najbardziej znanych jazzowych saksofonistów XX wieku – Johna Williama Coltrane'a.

John William Coltrane
(ur. 23 września 1926 w Hamlet, Karolina Północna, zm. 17 lipca 1967 w Nowym Jorku), jeden z najwybitniejszych i najbardziej znanych jazzowych saksofonistów XX wieku. Studiował w Ornstein School of Music do 1945, kiedy to otrzymał powołanie do jednostki wojskowej stacjonującej na Hawajach. Po zakończeniu służby poświęcił się bez reszty swojej pasji, grając w różnych zespołach (m.in. Jimmy’ego Heatha, Howarda McGhee i Dizzy’ego Gillespiego). Z tym ostatnim w 1949 roku nagrał swoją pierwszą płytę.
Przez dwa lata był muzykiem w septecie Johnny’ego Hodgesa, a w 1955 został zaproszony do współpracy z kwintetem Milesa Davisa, w którym grając udoskonalił swój warsztat muzyczny. Wkrótce rozpoczął współpracę z Theloniousem Monkiem, a ponowna kooperacja z Milesem zaowocowała nagraniem jednej z najwybitniejszych płyt jazzowych Kind of Blue (1959). W maju 1960 zadebiutował jego słynny zespół z pianistą McCoy Tynerem oraz perkusistą Elvinem Jonesem, do którego w 1961 roku dołączył basista Jimmy Garrison. Coltrane należy do prekursorów free jazzu, do kanonu którego należą nagrane przez niego płyty: A Love Supreme i Ascension. Ucieczka w świat narkotyków i alkoholu przyczyniła się do jego przedwczesnej śmierci. Zmarł w Nowym Jorku na raka wątroby.

O Cyklu „Peryferia”
Węglin znajduje się na obrzeżu miasta, z dala od jego zgiełku i pośpiechu, a bliżej przyrody. Nadaje to dzielnicy inny rytm, sprzyjający spotkaniom i rozmowom. W ramach Cyklu „Peryferia” chcemy prezentować działania i twórców, którzy omijają centrum, zarówno w rozumieniu geograficznym, jak i mentalnym. Artystów, którzy mają duży wpływ na oficjalne nurty kultury jednocześnie pozostając na ich uboczu. Podczas takich spotkań prezentować będziemy spektakle i filmy z muzyką na żywo, działania łączące ze sobą obraz i taniec, czy szeroko rozumiane działania performatywne. Pomysłodawcą i koordynatorem Cyklu "Peryferia" jest Sławomir Księżniak, Dyrektor DDK "Węglin".


Bilety w cenie 5 zł do nabycia na godzinę przed koncertem