W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Kultura wiedzy? - dyskusja panelowa

Kultura wiedzy? - dyskusja panelowa
Data rozpoczęcia 2011-04-18
Godzina rozpoczęcia 16:30
Miejsce Wydział Politologii UMCS, Plac Litewski 3
Kategoria Debata

W konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 miasto Lublin zdefiniowało swoje starania na bazie czterech tematów wiodących: Miasto i region, Pamiętanie i antycypacja, Wobec Wschodu i Kultura wiedzy (lubelska aplikacja ESK 2016). Wyznaczone w ten sposób osie stają się „drogowskazami” dla lokalnej aktywności kulturalnej i jednocześnie przedmiotem otwartego namysłu i debaty.

Denotacyjnie (w aplikacji) "kultura wiedzy" odnosi się do Lublina – miasta w rzeczy samej akademickiego, którego największym kapitałem są uniwersytety i instytucje kultury. Jedne bez drugich nie istniałyby, choć nie sposób tej tezy „udowodnić” – jedno co najwyżej łatwo można pokazać, a mianowicie to, że życiorysy wielkich postaci, nadających obecnie ton kulturze miasta, mają swoje korzenie w akademii. Pokoleniowo są to twórcy kultury alternatywnej z lat 70. i 80. – przede wszystkim ówczesnego teatru studenckiego, który jako pierwszy nawiązał faktyczny dialog między środowiskiem akademickim i resztą społeczności miejskiej. Nie ma w Lublinie wielkiego przemysłu, nie ma central bankowych i nie jest też on obiektem zainteresowań rynków finansowych. Konotacyjnie „kultura wiedzy” nie dotyczy oczywiście tylko realiów Lublina: wiąże się w ogóle z fenomenem wzajemnego przenikania się – języków, osób i idei – świata nauki i świata kultury, płaszczyzny refleksji i płaszczyzny działania.

W dyskusji udział wezmą:
Krzysztof Czyżewski
Jan Hudzik
Roman Kubicki
Jerzy Nikitorowicz
Anna Pajdzińska
Tomasz Pietrasiewicz
Ewa Rewers
Anna Zeidler-Janiszewska

Organizatorem spotkania jest pracownia "Kultura Wiedzy". Wstęp wolny.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej