W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Lemel i Cypa - pokaz filmu

Data rozpoczęcia 2007-09-18
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Restauracja Mandragora, Rynek 9
Kategoria Pokaz

Przez ponad pół roku wolontariusze z Akademii Obywatelskiej i Stowarzyszenia Homo Faber jeździli do Ulanowa by tam, uczniom gimnazjum opowiadać o wielokulturowości. Efektem tych spotkań jest wspólnie nakręcony film Lemel i Cypa w oparciu o opowiadanie I.B.Singera pod tym samym tytułem.

Pomysł przyszedł sam. Podczas wakacyjnej podróży "Śladami Singera" usłyszeliśmy historię o objazdowym kinie, które, zatrzymując się w małych miasteczkach na Lubelszczyźnie, elektryzowało społeczność.
Do projektu, który jako cel wyznaczył nakręcenie filmu, zaprosiliśmy uczniów gimnazjum w Ulanowie. Przez pół roku poprzez zabawę odkrywali zapomnianą historię swojego miasteczka, historię sąsiadów - Polaków i Żydów. Chodziliśmy uliczkami szukając śladów, próbując odnaleźć dawne ramy miasteczka, odczytywaliśmy macewy na pobliskim kirkucie, pytaliśmy, jak wyglądali tamci mieszkańcy. A potem czytaliśmy opowiadania I. B. Singera. I wybraliśmy jedno z nich. Lemel i Cypa - ona z Ulanowa, on z Chełma. Para głupców, którzy dzięki podszeptom sprytnej swatki pobrali się, poznali i pokochali, właśnie w tej kolejności. Dzięki warsztatom dowiedzieliśmy się, jak ubrać Lemela, uczesać Cypę, pokazać święto szawuot, co to jest mykwa i kiedy żydzi modlili się w synagodze. Wesoła opowieść niesie proste przesłanie - pomimo różnic, śmieszą nas te same historie.
Film nakręciliśmy w dniach 14 - 17 czerwca 2007 roku w Ulanowie.

Najważniejsze wydarzenia cykliczne