W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Lot do wolności - projekcja premierowa

Data rozpoczęcia 2019-10-21
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12
Organizator Centrum Kultury w Lublinie
Udział Bezpłatny
Koszt udziału bezpłatne wejściówki
Kategoria Film

Sensacyjny dokument o nieznanej, brawurowej ucieczce lotniczej z 1983 roku, za „żelazną kurtynę” do Berlina Zachodniego na amerykańskie lotnisko Tempelhof.

Tego nie lada wyczynu dokonał w sensacyjnych okolicznościach lubelski student, Leszek Piłat – najmłodszy z pośród 16 pilotów uciekinierów z PRL. Wyleciał małym radzieckim samolotem Jak 12 A wraz z trzema młodymi mężczyznami, z których jeden zabrał ze sobą czteroletniego syna bez wiedzy jego matki realizując swoje marzenia o lepszym życiu.

Film za pomocą fabularyzowanych scen i animacji graficznych dokładnie rekonstruuje sensacyjne wydarzenia pełne zaskakujących zwrotów akcji. Dokumentalne relacje odkrywają tajemnice bohaterów, ich pasje jak i dramatyczne wybory, które na lata oderwały ich od rodzin i kraju. Bohaterowie filmu szczegółowo opisują dawne pełne napięcia wydarzenia i fakty graniczące z niebezpieczeństwem utraty życia w ówczesnych realiach zimnej wojny.

W filmie prezentowane są odnalezione przez historyków IPN informacje operacyjne aparatu bezpieczeństwa PRL oraz unikalne zdjęcia z lądowania i aresztowania uciekinierów przez amerykańskich żołnierzy.

  • reżyseria: Grzegorz Linkowski
  • scenariusz: Grzegorz Linkowski, Krzysztof Załuski
  • zdjęcia: Jacek Piotr Tarasiuk, Hanna Linkowska
  • produkcja: Selected Pictures, TVP S.A.

Najważniejsze wydarzenia cykliczne