W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Przedstawienie kolędnicze "Lubelska Szopka Betlejska"

Przedstawienie kolędnicze "Lubelska Szopka Betlejska"
Data rozpoczęcia 2020-12-30
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce kanał YouTube Fundacji Stara Droga
Udział Bezpłatny
Kategoria Przedstawienie

Krzysztof Butryn zaprasza na premierę przedstawiania kolędniczego "Lubelska Szopka Betlejska" na podstawie XIX wiecznych zapisów, która odbędzie się 30 grudnia na kanale YouTube Fundacji Stara Droga

Wystąpią m.in.: Anioł, Krakowiak i Krakowianka, Tęga Dziewa, Węgier, Chłop, Pan Jabłoński, Król Herod, Śmierć oraz Djabeł, a także kolędnicy: Olek Butryn, Krzysztof Butryn, Marta Graban-Butryn i Piotr Deptuła (skrzypce)

Koncepcja, rekonstrukcja szopki i rekwizytów oraz opracowanie warstwy słowno-muzycznej widowiska na podstawie materiałów archiwalnych, badań terenowych oraz własnej praktyki kolędniczej: Krzysztof Butryn
Budowa szopki: Krzysztof Butryn, Zbigniew Butryn, Edyta Piekarczyk
Przygotowanie lalek: Krzysztof Butryn, Ryszard Butryn, Marta Graban-Butryn
Realizacja wideo: Mateusz Borny

Podziękowania: dr Mariola Tymochowicz, prof. Katarzyna Smyk, Ziutek Butryn, Stowarzyszenie Twórców Ludowych.

Projekt zrealizowany w ramach stypendium Prezydenta Miasta Lublin.

Szczegóły:
FB/Wędrowny Ludowy Teatrzyk Kukiełkowy
www.zgstl.pl
www.staradroga.com

* * *

Jedną z najstarszych form kolędowania w Polsce jest „prezentowanie” szopki. Zwyczaj ten przywędrował do naszego kraju z Włoch najprawdopodobniej na przełomie XIV i XV wieku. Historia powstania szopki wiąże się z osobą św. Franciszka z Asyżu, który w 1223 roku w noc Bożego Narodzenia w okolicach Rzymu ustawił żłobek z żywymi zwierzętami by móc adorować tajemnicę narodzenia Jezusa. Szopki dość szybko trafiły do kościołów w całej Europie. Z czasem zaczęto wprowadzać ruchome figurki i postacie świeckie. Przedstawienia szopkowe zaczęły nabierać też coraz bardziej rozrywkowego charakteru. Z tego powodu w połowie XVIII wieku zostały usunięte z kościołów i przeszły w ręce kolędników, zyskując popularność w miastach i na wsi. Szopka kolędnicza stała się więc wędrownym ludowym teatrzykiem kukiełkowym.

Na Lubelszczyźnie jak i w samym Lublinie kolędowanie z szopką było bardzo popularne do czasów II wojny światowej. Pierwsze wzmianki o kolędowaniu w Lublinie znajdziemy w Historycznym obrazie miasta Lublina , książce autorstwa Seweryna Zenona Sierpińskiego z 1843 roku, gdzie autor opisując obchody świąt Bożego Narodzenia, wspomina o chłopcach co „od tych świąt aż do Popielca noszą po mieście szopki znajome wszystkim”.

 

Nieco więcej dowiadujemy się z ówczesnej prasy. W miesięczniku Wisła z 1896 roku czytamy: 

„Przed laty (pamiętamy jeszcze te czasy), z nastaniem zmroku już się rozlegały po ulicach miasta hałaśliwe ich nawoływania: „Szopka betlejska!” Dziś w milczeniu ciągną przez miasto i zjawiają się do domów po uprzednim wezwaniu, którego wyczekują, stojąc ze swemi szopkami, jak przekupnie, na rogach ulic. Zaliczeni do kategorji procederzystów, wykupują w magistracie właściwe świadectwa, stwierdzające tożsamość osoby, a to dla zapobieżenia kradzieżom i nadużyciom, których mieli się niekiedy dopuszczać. Wezwani do któregokolwiek z domów, gwoli uciechy dziatwy, ustawiają swoją szopkę na dwóch krzesłach, zapalają świeczki (…) i zaczynają śpiewać kolędę: „Wśród nocnej ciszy glos się rozchodzi..." częstokroć z towarzyszeniem muzyki (skrzypce i harmouja). Po odspiewaniu koledy wysuwają figurki…

Mamy rok 2020. Rok wyjątkowy dla nas wszystkich… także dla kolędników, którzy w normalnych warunkach zapukali by do drzwi Państwa mieszkań. Dziś pukają w ekrany komputerów i smartfonów z tą samą nadzieją jak przed laty, że przyjmą ich Państwo do swoich domów by wspólnie się radować z Narodzenia Pana.

Czy pozwolicie Państwo Lubelską Szopkę Betlejską sprezentować?

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej