W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Lubelskie cegielnie. Materia miasta - promocja projektu

Lubelskie cegielnie. Materia miasta - promocja projektu
Data rozpoczęcia 2018-11-15
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Sala Czarna, Ośrodek "Brama Grodzka – Teatr NN", ul. Grodzka 21, Lublin
Organizator Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN"
Udział Bezpłatny
Kategoria Spotkanie

Model 3D cegielni, pieca Hoffmanowskiego i innych narzędzi i przyrządów używanych w cegielni, ponad 50 historii mówionych, leksykon 50 cegieł sygnowanych z terenów Lublina, w tym, modelowane w 3D, artykuły historyczne, lokalizacje cegielni na nałożonych mapach (archiwalnych i współczesnych). To tylko niektóre z elementów portalu, który zostanie zaprezentowany w najbliższy czwartek w Bramie Grodzkiej.

W 2010 r. zamknięta została ostatnia lubelska cegielnia. Wraz z nią zakończył się również pewien okres historyczny, trwający nieustannie od końca XII w. Po większości kompleksów cegielniczych nie pozostał nawet ślad, a ostatnie ruiny chylą się ku upadkowi. Obiekty, którym miasto zawdzięcza swój rozwój i rozkwit, znikły zupełnie z jego przestrzeni.

Dlatego twórcy projektu zaproponowali rekonstrukcję w technice 3D jednej z najważniejszych, nieistniejących już lubelskich cegielni – "Kalinowszczyzna" wraz z odtworzeniem zachodzących w niej procesów, możliwością poznania używanych tam narzędzi czy wysłuchania wspomnień o jej funkcjonowaniu. W wirtualnej cegielni internauci będą mogli zapoznać się z dawnym procesem produkcji cegły.

Ponadto został utworzony multimedialny szlak lubelskich cegielni w XIX i XX wieku. W ramach przygotowanego portalu powstałe i umieszczone w nim hasła, monografie cegielni, modele 3D, ikonografia oraz mapy zostały "wyposażone" w możliwość wysłuchania wspomnień świadków historii. W serwisie dostępna jest również obszerna bibliografia.

W spotkaniu weźmie udział również dwójka ekspertów zajmujących się historią lubelskich cegielni: Małgorzata Michalska-Nakonieczna oraz Dariusz Prażmo - właściciel kolekcji ponad 120 cegieł z terenu Lublina, z których najstarsze pochodzą z okresu średniowiecza. Wśród zaproszonych gości będą również świadkowi historii – m.in. byli pracownicy lubelskich cegielni.

Po spotkaniu będzie możliwość wzięcia udziału w warsztatach tworzenia miniatur cegieł zorganizowanych przez Małgorzatą Michalską-Nakonieczną.

Celem całego projektu jest podkreślenie wagi roli i wkładu cegielnictwa w odbudowę, tak całego kraju, jak i naszych "małych ojczyzn" po zawieruchach historii.

Projekt dofinansowany przez Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej