W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Magdalena Franczak „Pełnia” – wernisaż online

Magdalena Franczak „Pełnia” – wernisaż online
Data rozpoczęcia 2020-06-20
Godzina rozpoczęcia 18:00
Organizator Dzielnicowy Dom Kultury "Węglin"
Udział Bezpłatny
Kategoria Wernisaż

Dzielnicowy Dom Kultury "Węglin" zaprasza dwie wystawy artystki i artysty związanych z Lublinem: Magdaleny Franczak i Jarosława Koziary, które w sposób przewrotny komentują obecną sytuację, wprowadzając w całość prawie baśniową narrację. Działania w ramach „Galerii Węglin” i cyklu „Ach sztuka". Wernisaże odbędą się online - 14 maja oraz 20 czerwca. 

Jarosław Koziara „Balon” – wernisaż online 14.05

Uwięziony w kiosku balon z grupą pasażerów na pokładzie jest z jednej strony przypomnieniem, powstałej parę lat temu, instalacji Koziary, która zawisła w centrum miasta – pełnym turystów i mieszkańców, unosząc się nad gwarem miejskim, z drugiej gorzkim komentarzem do obecnej rzeczywistości, w której zmuszeni jesteśmy do pozostania w domach. Obiekt, który powinien latać korzystając z wolności, zamknięty zostaje w kiosku i smutno unosi się w tej niewielkiej przestrzeni. Całość powiązana jest z interakcją z publicznością – na drzwiach kiosku umieszczamy skrzynkę z prośbą o wrzucanie do niej listów do świata przyszłości – wiadomości dla nas samych i naszych sąsiadów ze świata kwarantanny, które symbolicznie wypuścimy w powietrze w noc świętojańską, przywiązane do balonów wypełnionych helem. Nie wiemy do kogo dotrze ta „wiadomość w butelce”, jednak mamy nadzieję na odpowiedź licząc na to, że nie pozostaliśmy sami na tym świecie.

Koziara urodził się w 1967 roku w Jędrzejowie. Jest performerem i artystą plastykiem. Zajmuje się wieloma dziedzinami sztuk wizualnych. Autor kilkudziesięciu scenografii teatralnych (m.in. Teatr Wielki w Warszawie, lalkowy Teatr im. H.Ch. Andersena w Lublinie), plenerowych i telewizyjnych (np. Finały Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy). Zaprojektował także oprawę scenograficzną wielu koncertów halowych i zewnętrznych. Stały felietonista Lubelskiego Informatora Kulturalnego „ZOOM”. Zwiedza świat i publikuje reportaże ze swoich podróży. Żyje sztuką, dla sztuki i ze sztuki.

Magdalena Franczak „Pełnia” – wernisaż online 20.06

Balon zniknął. Nie wiadomo, co się z nim stało, czy udało mu się nocą wymknąć z Kiosku? W każdym razie pojawił się księżyc – kolejny obiekt, który powinien pozostawać na wolności, ale zamknięty jest w swoistej kwarantannie. Tajemniczy satelita świeci wewnętrznym blaskiem, wabiąc ćmy i ludzi. Artystka, umieszczając w Kiosku księżyc, zachęca jednocześnie do interakcji za pomocą dotyku – zmysłu, którego brak w tej chwili chyba najbardziej odczuwamy. W Kiosku znajdą się rękawice zabezpieczające oraz szara farba, którą będzie można, za pomocą własnych palców zaznaczyć księżycowe kratery i pustynie, nadając trójwymiarowej rzeźbie dodatkowego, osobistego charakteru płynącego prosto z dzielnicy.

Magdalena Franczak – artystka interdyscyplinarna, podczas realizacji prac posługuje się różnymi mediami: malarstwem, rysunkiem, fotografią, performance. Tworzy obiekty i pracuje z przestrzenią site specific. Członkini polsko-niemieckiej grupy AOUA (Academy of Ugly Arts). Twórczyni Nomadycznej Pracowni – przestrzeni działań z pogranicza dyscyplin. Współpracuje z artystami i artystkami z Polski i ze świata: Michaelem Ackermanem, Marcinem Dymiterem, Ludomirem Franczakiem, Yael Frank, Sarą Kurzinger oraz Jaśminą Wójcik i Weroniką Lewandowską, z którymi tworzą kolektyw „Łodygi”. Stypendystka MKiDN, nominowana do tytułu Kulturystki Roku przez dziennikarzy Programu Trzeciego Polskiego Radia. Wystawia w galeriach w Polsce i za granicą (m.in. Miejsce Projektów Zachęty w Warszawie, Arsenał w Poznaniu, BWA Zielona Góra, BWA Katowice, Galeria Biała w Lublinie, Labirynt w Lublinie, CSW w Toruniu, Art Cube Artists Studios Jerusalem, Atelierhaus Salzamt w Linzu i wielu innych). Jak pisze Karolina Sikorska: „Magdalena Franczak mówi o pracy i procesie twórczym jako o przyroście naturalnym. Za tą metaforą kryje się skrupulatnie budowana kolekcja znalezionych, pozyskanych, zyskujących materialność przedmiotów, które produkują misterne struktury powiązań́ między sobą, skłaniając inicjatorkę i twórczynię kolekcji do ciągłego wysiłku opanowywania i klasyfikowania zbieranego materiału. Praca dla Franczak jest bezustannym procesem, mierzeniem się z ulotnością materii, konserwacją, odzyskiwaniem, umieszczaniem rzeczy w obszarze widzialnego”. Strona artystki: mfranczak.blogspot.com

Na zwiedzanie organizatorzy zapraszają 24h na dobę przez cały czas trwania wystawy.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej