W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Męski Zespół Wokalny "Kairos"

Męski Zespół Wokalny "Kairos"
Data rozpoczęcia 2008-03-09
Godzina rozpoczęcia 15:00
Miejsce Bazylika Drzewa Krzyża Świętego i klasztor oo. Dominikanów w Lublinie, ul. Złota 9
Kategoria Koncert

Tym koncertem śpiewacy zespołu Kairos oraz dyrygent Borys Somerschaf pragną opowiedzieć lubelskiej publiczności o tym, czym jest dla nich okres Wielkiego Postu, jak go rozumieją, odczuwają i przezywają. Będą chcieli stworzyć nastrój głębokiej refleksji, zadumy i modlitewnego skupienia.
W programie koncertu znajdą się utwory sakralne zarówno współczesnych, jak i średniowiecznych autorów pochodzących z różnych stron świata – Polski, Estonii, Armenii, Gruzji, Grecji - niezmiernie rzadko wykonywane w kraju oraz nawiązujące swoim wyrazem do Oczekiwania Zmartwychwstania.
Utwór wybitnego współczesnego estońskiego kompozytora Arvo Paerta „De profundis” (z 1980 roku), zespół wykona z towarzyszeniem organów, na których zagra znana lubelska organistka, wykładowca KUL dr. Elżbieta Charlińska. Prawykonanie tego utworu w Polsce (również za sprawą zespołu Kairos) odbyło się 4 kwietnia 2007 roku w bazylice oo Dominikanów w Lublinie. Cytując znaną polską dziennikarkę muzyczną - Dorotę Szwarcman można powiedzieć, że „ Paert - muzyka czysta, jasna, ale wyrastająca z bólu”. Utwór ten cechuje niezwykłe, typowe dla Paerta budowanie frazy muzycznej w taki sposób, że „chwila staje się wiecznością, a wieczność – chwilą”.
„Stabat Mater” na chór męski i organy współczesnego polskiego kompozytora Czesława Gruzińskiego (1911 – 1992) Kairos ma w swoim repertuarze już kilka lat. Utwór ten w warstwie muzycznej nawiązuje zarówno do tradycyjnej wokalno - organowej muzyki kościelnej, jak i do współczesnych atonalnych brzmień, klasterów, zespołowej melorecytacji i in.
W koncercie, co oczywiste, nie może zabraknąć tego, co stanowi główny obszar zainteresowań muzycznych Kairosa i co wyróżnia go spośród wielu innych polskich chórów i zespołów wokalnych – czyli śpiewów cerkiewnych (z XVIII i XIX ww) oraz fragmentów liturgii ormiańskiej, gruzińskiej i greckiej z najbardziej odległych epok ( najstarsze – z XI ww)

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej