W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Międzynarodowy Festiwal "Konfrontacje Teatralne"

Data rozpoczęcia 2007-10-03
Data zakończenia 2007-10-06
Kategoria Festiwal

Międzynarodowy Festiwal „Konfrontacje Teatralne” został powołany do życia w roku 1996 decyzją przedstawicieli lubelskiego środowiska teatralnego związanego wcześniej z ideą „Konfrontacji Młodego Teatru” – Janusza Opryńskiego, Leszka Mądzika, Włodzimierza Staniewskiego i Tomasza Pietrasiewicza, którzy pierwotnie utworzyli Radę Programową.
Kolejne edycje festiwalu były autorską propozycją Komisarzy Artystycznych i skupiały się wokół idei konfrontacji różnych form i tradycji teatralnych, prezentowania dokonań najciekawszych osobowości teatralnych, odnajdywania nowych sposobów rozumienia teatru. Edycja 9 była poświęcona twórczości Witolda Gombrowicza z związku z obchodzonym wówczas Rokiem Gombrowicza natomiast na jubileusz złożyły się te wydarzenia, które widzowie „Konfrontacji Teatralnych” uznali za najciekawsze propozycje wszystkich lat festiwalu. 11 edycja Konfrontacji poświęcona była prezentacji polskich „republik teatralnych”, jak określono zjawisko niezależnego, pozainstytucjonalnego teatru, który pojawił się w ostatnich latach w Polsce nie tylko jako głos nowego pokolenia artystów, ale też jako nowa forma bytu teatralnego i wyraźny komunikat artystyczny. Ponadto pokazano teatr dokumentalny z Rosji, chiński teatre Nai-Ni Chen, japoński taniec butho, duński teatr muzyczny i tradycyjny meksykański Teatr Subito.

Najważniejsze wydarzenia cykliczne