W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Miejsca nieistnienia (obozy zagłady) - spotkanie z Romą Sendyką i Tomaszem Pietrasiewiczem

Miejsca nieistnienia (obozy zagłady) - spotkanie z Romą Sendyką i Tomaszem Pietrasiewiczem
Data rozpoczęcia 2013-04-09
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN", ul. Grodzka 21
Kategoria Spotkanie

Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" zaprasza na drugie spotkanie z cyklu Czytanie Tekstów Kultury - Miejsca nieistnienia (obozy zagłady)

Udział wezmą
dr Roma Sendyka (UJ)
Tomasz Pietrasiewicz
prof. Paweł Próchniak(prowadzenie)

Podczas spotkania zostanie zaprezentowany film "Odkrywka" w reżyserii Szymona Maliborskiego i Agnieszki Daukszy.

"Czytanie tekstów kultury” to cykl seminaryjnych spotkań z wybitnymi osobowościami nauki i kultury. Spotkania poświęcone będą czytaniu świata – odsłanianiu znaczeń i poszukiwaniu sensu różnych przejawów otaczającej nas rzeczywistości w jej wymiarze materialnym, kulturowym, symbolicznym, duchowym. Jeśli świat jest księgą, to naszą powinnością jest rozumieć zapisane w niej słowa. Księgą jest także kultura i do wspólnej lektury również tej księgi zapraszamy uczestników spotkań.
prof. Paweł Próchniak

dr Roma Sendyka - adiunkt w Katedrze Antropologii Literatury i Badań Kulturowych WP UJ. Zajmuje się teoriami badań literackich i kulturowych (m.in. new historicism), badaniami nad wizualnością (visual culture studies), genologią (zwłaszcza gatunkami pogranicza, min. esesityką) i zjawiskami „transdyscyplinarnymi" (relacje tekst-obraz). Autorka książki Nowoczesny esej. Studium historycznej świadomości gatunku (Kraków, Universitas 2006, seria „Horyzonty Nowoczesności").

Tomasz Pietrasiewicz - twórca i dyrektor Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”, aktor teatru Grupa Chwilowa, niezależny drukarz, reżyser Teatru NN, autor działań w przestrzeniach miasta. Stworzony i kierowany przez niego Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" w realizowanych programach nawiązuje do symbolicznego i historycznego znaczenia swojej siedziby - Bramy Grodzkiej, zwanej też Bramą Żydowską, która była dawniej przejściem pomiędzy miastem chrześcijańskim i żydowskim, miejscem spotkania różnych kultur, tradycji i religii.