W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Misterium Dzwonu 2014

Data rozpoczęcia 2014-09-29
Godzina rozpoczęcia 12:00
Miejsce Dom Kultury "Skarpa", ul. Przytulna 4
Kategoria Spektakl

29 września to dzień Michała Archanioła, pierwszego historycznego patrona Lublina. Pragniemy uczcić ten dzień uderzając w samo południe w dzwon św. Michała wiszący na Wieży Trynitarskiej. W ten sposób pragniemy przypomnieć o patronie miasta i nieistniejącej już dzisiaj świątyni jemu poświęconej, która przez wieki górowała nad miastem.
Dziś fara już nie istnieje, została rozebrana w połowie XIX stulecia. Dzwon św. Michała, prawdopodobnie pochodzący z tego kościoła jest jedną z niewielu pamiątek jakie zachowały się po tej świątyni. Dzwon ten „ożył” w roku 2001, kiedy odzyskał serce i od tego czasu co roku, właśnie 29 września o godzinie 12.00 zawsze możemy usłyszeć jego bicie.
Także w tym roku każdy z mieszkańców Lublina oraz turystów ma okazję własnoręcznie wprawić dzwon w ruch, usłyszeć jego dźwięk i wspominając św. Michała, w głębi serca wypowiedzieć życzenie.
Z tegorocznym wydarzeniem wiąże się pewna dodatkowa atrakcja. Uczestników Misterium Dzwonu, po wizycie na Wieży Trynitarskiej zapraszamy na wędrówkę przez Lubelską Trasę Podziemną po której przewodnikiem będzie jedyny raz w roku Michał Archanioł.
Wstęp na wydarzenie jest wolny. Zwiedzanie podziemi w grupach, liczba miejsc ograniczona.

/Lubelska Trasa Podziemna (Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”) oraz Muzeum Archidiecezjalne Sztuki Religijnej/

Najważniejsze wydarzenia cykliczne