W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

„Misterium dzwonu”, czyli imieniny dawnego patrona miasta - św. Michała Archanioła

„Misterium dzwonu”, czyli imieniny dawnego patrona miasta - św. Michała Archanioła
Data rozpoczęcia 2015-09-29
Godzina rozpoczęcia 12:00
Miejsce Wieża Trynitarska
Organizator Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN"
Udział Bezpłatny
Kategoria Akcja

Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" zaprasza na imieniny dawnego patrona miasta św. Michała Archanioła. W czasie „Misterium dzwonu”, punktualnie o 12.00, uderzymy w dzwon na Wieży Trynitarskiej noszący imię świętego. Dzwon ten pochodzi z nieistniejącego już kościoła farnego, który również nosił to samo wezwanie. Dzień ten świętujemy w ten sposób już od 2001 roku, kiedy to dzwon odzyskał głos. Ufundowane zostało wtedy nowe serce, dawne bowiem przed laty zaginęło. Pierwszy raz dzwon ponownie przemówił na placu po Farze upamiętniając w ten sposób nieistniejącą świątynię. Kolejne edycje misterium odbywają się już w Wieży Trynitarskiej.

Prezentacja nowego poziomu gry platformowej o Lublinie podczas Misterium dzwonu
W tym roku w ramach „Misterium dzwonu” odbędzie się też premiera kolejnego poziomu gry komputerowej przygotowywanej przez Lubelską Trasę Podziemną na 700-lecie Lublina. Poziom noszący tytuł „Miasto renesansowe”, przenosi gracza w zabytkową przestrzeń lubelskiego Starego Miasta. Rozpoczyna się przy kościele farnym pod wezwaniem św. Michała Archanioła, najważniejszej wówczas, a nieistniejącej dziś świątyni miasta.

Podczas gry, jej bohater Antoś (tu nawiązanie do obecnego patrona Lublina - św. Antoniego) wędruje wśród staromiejskich kamienic, poznając przy okazji ich historię. Antoś będzie na swojej drodze mijał takie zabytkowe obiekty jak: Brama Grodzka, Zamek Lubelski z Kaplicą Trójcy Świętej – jedyny lubelski zabytek wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO; kościoły, które reprezentują renesans lubelski: kościół Matki Boskiej Zwycięskiej (kościół pobrygidkowski) czy kościół bernardynów (Kościół Nawrócenia św. Pawła); Brama Krakowska, budynek Starego Ratusza i Trybunału Koronnego, Kościół OO. Dominikanów. W mieście renesansowym Antoś spotka legendarne postacie w tym: jednodniowego króla Polski Saula Wahla i sąd diabelski.
Aby pomyślnie ukończyć ten poziom gry gracz będzie musiał nie tylko pokonać przeszkody wśród których są m.in. duchy trzech czechowskich panien w Wielkim Stawie Królewskim, ale również po drodze będzie musiał zebrać trzy rozety symbolizujące lubelski renesans. Klimat miasta renesansowego współtworzy również interesująca ścieżka dźwiękowa gry nawiązująca do muzyki tamtej epoki.
Pierwszy poziom gry "Anioły i Diabły. Zaczarowany Lublin" został udostępniony w czerwcu bieżącego roku podczas festiwalu legend lubelskich „Zaczarowany Lublin”. 6 grudnia 2015 r. odbędzie się premiera kolejnego poziomu gry, w którym Antoś z ul. Jezuickiej zmierzać będzie w kierunku Wieży Trynitarskiej na spotkanie z Michałem Archaniołem. Pozostałe dwa poziomy gry zostaną przygotowane w 2016 roku tak, aby cała gra była gotowa na obchody 700-lecia Miasta Lublina w 2017 roku.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej