W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Mistrz i Małgorzata
Data rozpoczęcia 2019-06-14
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Teatr im. Juliusza Osterwy, ul. Narutowicza 17, Lublin
Organizator Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie
Udział Płatny
Kategoria Spektakl

"Mistrz i Małgorzata" Michaiła Bułhakowa to powieść z wieloma wątkami, postaciami, mnóstwem pytań i tajemnic, dzieło, do którego bez wątpienia istnieje więcej niż tylko jeden klucz. Jednocześnie każdy, kto podejmie się próby scenicznej adaptacji tego tekstu, skazany jest na wybór perspektywy spojrzenia na historię Wolanda i jego świty nawiedzającego Moskwę. Jego przybycie do rosyjskiej stolicy sprawia, że wielu zaczyna tracić poczucie rzeczywistości, w dobrze znaną codzienność wkracza niesamowite, niemożliwe staje się możliwe, pojawia się niepokój, czy świat jest naprawdę takim, jakim zawsze wydawał się być. Od tego wszystkiego niektórzy (dosłownie i w przenośni) zaczynają tracić głowy.

Takie mieszanie prawdy i fałszu, rzeczywistości i fikcji może (choć nie musi) być działaniem szatańskim, takie mieszanie odbywa się też każdego wieczoru w teatrze. Dlatego Artur Tyszkiewicz – reżyser i autor adaptacji Mistrza i Małgorzaty przygotowywanej właśnie w Teatrze im Juliusza Osterwy w Lublinie – postanowił spojrzeć na tekst Bułhakowa właśnie z tak specyficznie pojętej teatralnej perspektywy, uruchomić w teatrze (znów dosłownie i w przenośni) burzącą porządki i hierarchie karuzelę, publiczność umieścić na scenie, a aktorów tam, gdzie zwykle siedzą widzowie.

Monsieur Woland przejąwszy bowiem kontrolę nad moskiewskim Teatrem „Variétés” spełnia zachcianki widowni, dostarcza jej rozrywki, śmieszy i przestrasza, ale przede wszystkim odkrywa jej tajemnice, pokazuje, co ludziom siedzi w głowach. Zorganizowana ułuda teatru, z całym blichtrem i powierzchownością, okazuje się być zatem znakomitą maszynką do tego, byśmy mogli samych siebie poznać, a czasem i zajrzeć pod podszewkę rzeczywistości, by zobaczyć, jak Bóg i szatan potrafią igrać z człowiekiem - Jarosław Cymerman



Realizatorzy:
ARTUR TYSZKIEWICZ - reżyseria i adaptacja
JUSTYNA ELMINOWSKA - scenografia i kostiumy
JACEK GRUDZIEŃ - muzyka i opracowanie muzyczne
MAĆKO PRUSAK - ruch sceniczny
MATEUSZ WAJDA - reżyseria światła
PIOTR DENISIUK - konsultacje iluzjonistyczne
IGOR LEWANDOWSKI - konsultacje iluzjonistyczne
WOJCIECH ROTOWSKI - konsultacje iluzjonistyczne

Obsada:
KOROWIOW - Daniel Dobosz
BEHEMOT - Wojciech Rusin
AZAZELLO - Jacek Król
MISTRZ - Janusz Łagodziński
MAŁGORZATA - Marta Ledwoń
IWAN BEZDOMNY - Paweł Kos
PIOSENKARKA - Hanka Brulińska
DOKTOR STRAWIŃSKI - Krzysztof Olchawa
ŻORŻ BENGALSKI - Daniel Salman
PAN Z WIDOWNI - Witold Kopeć
KOBIETA Z WIDOWNI - Jolanta Deszcz-Pudzianowska
RUDA PANNICA - Halszka Lehman
BRUNETKA - Marta Sroka
ARKADIJ APPOŁOWICZ SIEMPLEJAROW - Jerzy Kurczuk
JEGO ŻONA - Anna Torończyk
LEKARKA - Grażyna Jakubecka
STIOPA LICHODIEJEW - Wojciech Dobrowolski
NIKARON IWANOWICZ BOSY - Tomasz Bielawiec
KIEROWNICZKA ODDZIAŁU MIEJSKIEGO - Teresa Filarska
PRASKOWIA FIODOROWNA - Jolanta Rychłowska
HELLA - Lidia Olszak
ANDRIEJ FOKICZ - Przemysław Gąsiorowicz
MIKOŁAJ IWANOWICZ - Jerzy Rogalski
ALOJZY MOGARYCZ - Artur Kocięcki
MATEUSZ LEWITA - Roman Kruczkowski

PUBLICZNOŚĆ 
Hanka Brulińska, Witold Kopeć, Jolanta Deszcz-Pudzianowska, Anna Nowak, Halszka Lehman, Marta Sroka, Jerzy Kurczuk, Anna Torończyk, Grażyna Jakubecka, Teresa Filarska, Jolanta Rychłowska, Lidia Olszak, Jerzy Rogalski, Artur Kocięcki, Magdalena Sztejman-Lipowska, Marek Szkoda, Nina Skołuba-Uryga, Anna Świetlicka 

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej