W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Monodram: Ja, Maria
Data rozpoczęcia 2018-10-09
Godzina rozpoczęcia 20:00
Miejsce ACK UMCS „Chatka Żaka”, I. Radziszewskiego 16
Organizator Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin”
Udział Bezpłatny
Kategoria Spektakl

JA, MARIA
monodram w wykonaniu Mirelli Rogozy-Biel
Scenariusz – Mirka Szawińska
Reżyseria – Stanisław Miedziewski
Wprowadzenie do spektaklu – dr Jarosław Cymerman
Czas trwania – 60 minut.

OPIS: „Ja, Maria”

Jest rok 1911. Marii przyznano drugą Nagrodę Nobla – za wydzielenie czystego radu. W tym samym czasie wybucha wielki skandal związany z upublicznieniem przez paryską prasę informacji o jej romansie z naukowcem Paulem Langvinem. Oburzeni tym faktem paryżanie gromadzą się pod domem noblistki, obrzucając ją obelgami i wybijając szyby w oknach. Z Komitetu Noblowskiego Maria otrzymuje list z prośbą, by w związku z zaistniałą sytuacją zrezygnowała z udziału w ceremonii wręczenia nagrody. W takiej atmosferze zastajemy bohaterkę: pogrążoną w depresji, samotną, a jednocześnie dumną i w pełni świadomą swojej wartości. Poświęcenie pracy zostawia wyraźne ślady na jej zdrowiu. Wyniszczająca anemia, powodowana chorobą popromienną, wysysa z niej resztki sił. Maria, leżąc w łóżku, za zaciągniętymi kotarami, wraca wspomnieniami do minionych etapów swojego życia.

Spektakl zrealizowany w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Lublin

Mirella Rogoza-Biel – aktorka lubelskiego Teatru im. H. Ch. Andersena. Za rolę Marii Curie Skłodowskiej w monodramie „Ja, Maria” otrzymała Złotą Maskę przyznaną przez lubelski Oddział Związku Artystów Scen Polskich, Grand Prix 12. Festiwalu Teatrów Niewielkich w Lublinie oraz Nagrodę Specjalną podczas 23. Festiwalu Zderzenie Teatrów w Kłodzku. Monodram był prezentowany podczas 13. Międzynarodowego Festiwalu Monodramu Kobiecego „Mariafest” w Kijowie.

Projekt „T1A: HISTORIA” to cykl prezentacji spektakli w poetyce teatru jednego aktora/aktorki, których treścią jest historia XX wieku. Józef Stalin i stalinowskie represje, Margaret Thatcher, Holocaust, Maria Curie-Skłodowska to postaci i tematy, które chcemy przybliżyć lubelskim widzom poprzez sztukę monodramu – pełnoprawnej formy teatralnej, jednak najbardziej intymnej i skłaniającej do silniejszego niż zwykle przeżycia treści i historii.

Projekt współfinansowany jest przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2018”

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej