W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Noc Kultury: Przegląd teatrów z regionu lubelskiego

Noc Kultury: Przegląd teatrów z regionu lubelskiego
Data rozpoczęcia 2016-06-04
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Wojewódzki Ośrodek Kultury ul. Dolna Panny Marii 3
Udział Bezpłatny
Kategoria Wydarzenie

19:00 – Kilka scen z życia powstańczej Warszawy – spektakl
19:40 – Myszy – spektakl
20:20 – Deżawi – spektakl
21:00 – Rabarbar – spektakl
21:40 – Rozmówki polsko-polskie i… polsko-polskie – spektakl
22:20 – Zapałka – spektakl

Kilka scen z życia powstańczej Warszawy / Grupa teatralna „Trema”
Spektakl porusza tematykę Powstania Warszawskiego widzianego oczami cywilów, którzy budowali barykady oraz ukrywali się przed bombami i ostrzałem wroga, chcąc za wszelką cenę uchronić przed śmiercią siebie i swoje rodziny. Koncentruje się na emocjach i uczuciach przeżywanych przez ludność Warszawy, podczas obrony ich miasta. W spektaklu wykorzystano fragmenty „Pamiętnika z Powstania Warszawskiego” Mirona Białoszewskiego, poezji powstańczej Anny Świrszczyńskiej oraz muzykę Ygora Przebindowskiego z płyty „Powidoki z Powstania Warszawskiego”.
Grupa Teatralna „Trema” istnieje już od 16 lat. Działa przy gimnazjum w Wojciechowie, pod kierownictwem Agnieszki Bardzel. W ciągu kilkunastu lat swojej działalności artystycznej, „Trema” była laureatem wielu ogólnopolskich przeglądów teatralnych. Do najciekawszych wyróżnień otrzymanych przez zespół, należy I nagroda Sceny Młodych w Lublinie za spektakl „To (nie) życie…”, który poruszał trudny społecznie temat alkoholizmu.

Myszy / Kacper Gugała
„Myszy”, to opowieść o marzeniach – tych, których nie udało się zrealizować i tych, które miały zastąpić stare i uśmierzyć ból po ich stracie. Autor monodramu stawia widzom pytania: Czy mimo pułapek, w jakie wpadamy z powodu naszych marzeń warto się ich wyrzekać? Co czuje człowiek, któremu odmawia się marzeń? Czy warto mieć nadzieję na ich spełnienie?
Kacper Gugała jest recytatorem, monodramistą, teatrologiem oraz logopedą artystycznym. Ukończył kierunek Wiedza o Teatrze na Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie oraz Logopedię na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Był wielokrotnie nagradzany na ogólnopolskich konkursach recytatorskich, otrzymał także Stypendium Marszałka Województwa Lubelskiego.

Deżawi / Teatr OKO
„Deżawi” jest spektaklem nietypowym, ponieważ powstałym w 48 godzin, w ramach zadania wyznaczonego Teatrowi Oko podczas Ogólnopolskiej Akcji „Dotknij Teatru 2016”. Na kształt i tematykę spektaklu wpływ miała publiczność, która za motywy przewodnie wybrała relację młodość – starość, media oraz uczucia. Nastrój spektaklu miał być „wesoły, pogodny” a czas trwania „nie dłuższy niż godzina”.
Teatr Oko, został założony w 2006 roku przez Marcina Woszczewskiego. Ma na swoim koncie kilkanaście premier teatralnych. Spektakle Teatru Oko były wielokrotnie nagradzane na lokalnej, ogólnopolskiej i międzynarodowej scenie teatralnej (m. in. we Francji i na Ukrainie). Teatr jest również jednym z organizatorów „Wyżyny Teatralnej” – ogólnopolskiego festiwalu teatrów niezależnych, odbywającego się cyklicznie od 2009 roku w Rudce.

Rabarbar / Grupa Teatralna z ZSPiG w Gromadzie
„Rabarbar” jest sztuką utrzymaną w konwencji ludowej. Bazuje na tekstach E. Redlińskiego oraz scenariuszu Z. Legowicza. Jak twierdzą autorzy, tematem sztuki jest szeroko pojęta dobroć – jej postrzeganie w świecie, przejawy oraz skutki. Spektakl ma udowadniać widzowi, że w życiu warto (czy wręcz należy) być dobrym człowiekiem.
Grupa Teatralna z ZSPiG w Gromadzie działa od 6 lat. Obecnie, w zespole działa 11 uczniów gimnazjum. Teatr otrzymał wiele wyróżnień na przeglądach wojewódzkich. Ma na swoim koncie główną nagrodę XV Festiwalu Najciekawszych Widowisk Teatralnych 2013, za groteskowe i plastyczne przedstawienie świata bajki w przedstawieniu „Za górami, za lasami”.

„Rozmówki polsko-polskie i… polsko-polskie / Teatr Straszydełka
Spektakl oparty jest na prozie L. Kołakowskiego, S. Mrożka i H. Bardijewskiego, a wyreżyserowali go Sławomir Żyłka i Barbara Michalczuk. Jest to poetycka opowieść o skomplikowanej naturze człowieka, jego wewnętrznej walce i konieczności dokonywania wyborów – niezależnie od wieku i sytuacji. Aby zachować swoją twarz, trzeba bowiem nieustannie sprawdzać czy jeszcze się ją posiada.
Teatr „Straszydełka” przy Gminnym Ośrodku Kultury w Ulanie – Majoracie tworzy 4-osobowa grupa aktorów: Natalia Dyjak, Patryk Łazuga, Jakub Frączek i Rafał Nurzyński. Ich talent i pracowitość, niejednokrotnie przekładały się na sukcesy teatralne. Jednym z najważniejszych jest nagroda XV Festiwalu Najciekawszych Widowisk Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych w Lublinie oraz wyróżnienie specjalne na tymże festiwalu, dla Rafała Nurzyńskiego.

Zapałka / Teatr Oko
„Zapałka” to ciepła, ale zagadkowa opowieść o przygasającym związku kobiety i mężczyzny. Dwójka bohaterów szuka sposobu na rozniecenie ognia, który wygasa, albo już dawno wygasł. Po latach wracają do przestrzeni, w której kiedyś pojawiła się iskierka rozpalająca ich uczucie. Czy stara, opuszczona restauracja im w tym pomoże? A może całkowicie zniszczy to, co między nimi było?
Teatr Oko, został założony w 2006 roku przez Marcina Woszczewskiego. Ma na swoim koncie kilkanaście premier teatralnych. Spektakle Teatru Oko były wielokrotnie nagradzane na lokalnej, ogólnopolskiej i międzynarodowej scenie teatralnej (m. in. we Francji i na Ukrainie). Teatr jest również jednym z organizatorów „Wyżyny Teatralnej” – ogólnopolskiego festiwalu teatrów niezależnych, odbywającego się cyklicznie od 2009 roku w Rudce.

Więcej informacji i pełny program na stronie: http://nockultury.pl

 

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej