W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Noc Kultury w IPN | Zapora – pokaz filmu dokumentalnego

Noc Kultury w IPN | Zapora – pokaz filmu dokumentalnego
Data rozpoczęcia 2016-06-04
Godzina rozpoczęcia 20:00
Miejsce Instytut Pamięci Narodowej, ul. Szewska 2
Udział Bezpłatny
Kategoria Wydarzenie

19:00-0:00 – Zaplute karły reakcji – wystawa
19:00-19:30 – U progu nowego. Początki Polski Ludowej – wykład dr. Marcina Kruszyńskiego
20:00-21:30 – Zapora – pokaz filmu dokumentalnego
22:00-23:30 – Wokół żołnierzy wyklętych – koncert Witka Szaconia

Zaplute karły reakcji. Polskie podziemie niepodległościowe w latach 1944-1956. Wystawa przedstawia wiele aspektów dziejów podziemia niepodległościowego w latach 1944–1956. Użyte w tytule sformułowanie „zaplute karły reakcji” to pogardliwe określenie ludzi powojennego podziemia, upowszechniane przez propagandę komunistyczną, mające doprowadzić do zohydzenia ich pamięci. Zderzenie tego propagandowego hasła z prezentowanym na panelach wystawienniczych materiałem dodatkowo podkreśla dramat ludzi, którzy podjęli decyzję dalszej walki podziemnej. Widzimy w pigułce całą historię podziemia niepodległościowego, od jego dramatycznego początku, związanego jeszcze z okresem wyzwalania spod okupacji niemieckiej, po często beznadziejną walkę z narzuconym ze wschodu reżimem. –

Zapora, reż. Konrad Starczewski wraz z wprowadzeniem dr. Sławomira Poleszaka, historyka lubelskiego oddziału IPN. „Zapora” to film o jednym z najbardziej niezłomnych dowódców polskiego podziemia niepodległościowego, cichociemnym – majorze Hieronimie Dekutowskim. Jest to przede wszystkim zapis wspomnień podkomendnych mjr. „Zapory”, kolegów, pryjaciół i członków rodziny. Z ich opowieści wyłania się obraz człowieka wymagającego i upartego, a jednocześnie wrażliwego i tęskniącego za normalnym życiem. Historie opowiadane przez dawnych podkomendnych Dekutowskiego uzupełniają liczne zdjęcia, dokumenty i animacje przedstawiające najważniejsze akcje „Zaporczyków”. Mjr Dekutowski, podobnie jak inni żołnierze wyklęci, skazany został przez komunistów na wieczną niepamięć. Powrócił jako bohater.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej